Hlavní obsah
Mário Bihári Foto: Archiv M. Bihári

Nevidomý umělec Mário Bihári vystoupí ve Vsetíně

České akordeonové eso, klavírista, herec, zpěvák a skladatel Mário Bihári vystoupí v úterý 7. dubna od 19.00 hodin v malém sále DK Vsetín u příležitosti Mezinárodního dne Romů (8. dubna), který oslavuje romskou kulturu a rozšiřuje povědomí o problémech, kterým Romové čelí.

Mário Bihári Foto: Archiv M. Bihári
Nevidomý umělec Mário Bihári vystoupí ve Vsetíně

Mário Bihári je výjimečný romský umělec původem ze slovenských Malacek. Od osmi let je nevidomý. Poté co přišel o zrak, pověsil na hřebík atletiku, ve které ho čekala skvělá budoucnost, a začal se věnovat hudbě. Studoval nejprve v Levoči a poté absolvoval pražskou konzervatoř Jana Deyla. Dodnes je jednou z nejslavnějších osobností této školy.

Jako fenomenálního akordeonisty a pianisty si ho jako první všimla Zuzana Navarová a objevila v něm také výjimečný skladatelský talent. Na nejslavnějších deskách kapely KOA zabírají Máriovy skladby zhruba třetinu rozsahu.

Po smrti Zuzany se začal věnovat sólové dráze a založil romskou kapelu Bachtale Apsa, se kterou vydal dvě desky a odehrál přes 200 koncertů doma i ve světě. O jeho všestrannosti svědčí, že mimo sólového vystupování je také nejmladším členem legendární folkové kapely Plavci, hraje divadlo společně s herečkami Bárou Hrzánovou a Janou Bouškovou, hostuje se slovenskou kapelou Para, se zpěvačkou Janou Kirschner a jeho skvělou hru využívají také moderní elektronické projekty, jako například Gadjo.cz. Mário Bihári ztělesňuje spojení romského hudebního cítění s klasickou, folkovou i moderní elektronickou hudbou, popem a jazzem.

Jeho sólové vystoupení je zcela ojedinělým zážitkem. Pokaždé trochu jiné, vždy však strhující. Virtuózní skladby střídají variace na romská témata i klidnější polohy autorské tvorby. Předprodej vstupenek probíhá v kině Vatra.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků