Hlavní obsah
Domek Boženy Němcové v Červeném Kostelci Foto: Jan Záliš

Netradiční muzea Kladského pomezí odhalují své poklady

Když se řekne muzeum, někteří lidé si představí šedé místo s vitrínami ukrývající předměty z doby dávno minulé. Pojďme se ale podívat, jaké poklady odhalují muzea v Kladském pomezí. Už jste někdy viděli Zlatou uličku z papíru nebo kočárek z roku 1860? Ve zmíněném regionu toho můžete vidět mnohem víc.

Domek Boženy Němcové v Červeném Kostelci Foto: Jan Záliš
Netradiční muzea Kladského pomezí odhalují své poklady

Dozvíte se například, jak pilným žákem byl známý český spisovatel Karel Čapek. Kdo tipoval, že měl na základní škole ve druhé třídě z psaní a pravopisu jedničku jako vyšitou, zmýlil se. Dokonce neměl ani dvojku. Muzeum bratří Čapků v Malých Svatoňovicích ukrývá i další zajímavé exponáty o obou bratrech.

Víte, jaké hodinky nosí Barack Obama, Nicolas Sarkozy, Václav Klaus nebo Petr Čech? Jedná se o české hodinky značky Prim, jejichž jedinou stálou výstavu v České republice si můžete prohlédnout v Městském muzeu Nové Město nad Metují.

Pokud se rádi vracíte do dětských let, tak se vám určitě bude líbit Muzeum kočárků, panenek a patentních listin v Náchodě. Muzeum disponuje několika starožitnými kočárky z let 1860 až 1970 a téměř každý si zde najde ten svůj.

A v jakých muzeích se zaručeně bude líbit i vašim dětem?  Jedním takovým je místo, kde ožívá papír. Jedná se o Muzeum papírových modelů v Polici nad Metují, které se stalo druhým nejstarším muzeem svého druhu na světě. Uvidíte zde více než 1200 papírových exponátů inspirovaných nejrůznější tematikou.

Malým i velkým kouzelníkům a kouzelnicím se jistě bude líbit v jaroměřském Muzeum magie. Před muzeem se pak děti mohou „vyřádit“ v dřevěném bludišti s pohádkovými postavami.

Nedávno bylo také nově otevřeno muzeum, kde se bude líbit nejen dětem, ale i dospělým. Jedná se o interaktivní muzeum chytré zábavy Pod čepicí v Hronově, kde na návštěvníky čekají stálé i proměnlivé výstavy  zaměřenými na smyslové vnímání, zázraky přírodních jevů a důvtip různých vynálezů.

Další zajímavostí je například také ojedinělá expozice 400 let dolování uhlí z oblasti Jestřebích hor nacházející se v Městském muzeu ve Rtyni v Podkrkonoší. Při pohledu na hornické uniformy, historické nástroje a modely důlních zařízení si možná alespoň na chvíli představíte, jak těžký byl život horníka. 

Málokterým dětem by se chtělo do školy o víkendu nebo v době prázdnin. V České Skalici mají však neobyčejnou školu, kde uvidíte, jak vypadala třída v 19. století. A není to ledajaká škola. Je to škola, do které docházela i naše slavná spisovatelka Božena Němcová, tehdy ještě jako malá Barunka Panklová.

V České Skalici se ukrývají ještě další dvě muzea – muzeum textilu a muzeum Boženy Němcové. O životě Boženy Němcové se více dozvíte i v malém domku v Červeném Kostelci, v němž spisovatelka žila v letech 1837 - 1838.

U našich slavných spisovatelů ještě chvíli zůstaneme a podíváme se do rodného domku Aloise Jiráska v Hronově. Zde se například dozvíte, k čemu bylo používáno prostřední okno ve světnici, k němuž bylo připevněno zeleně natřené prkénko s ohrádkou tzv. šrák.

Víte, jak se v dřívějších dobách mlela mouka a jaký život měl mlynář a jeho pomocníci? Pokud vás toto staré a krásné řemeslo zajímá, rozhodně se vydejte do mlýnu Dřevíček ležícího v Horním Dřevíči za Hronovem.

yknivoNumanzeSaNyknalC

Výběr článků