Hlavní obsah
Foto: Lucie Drahošová

Nenarozená miminka hlídají ve Vítkovické nemocnici nové přístroje

Čtyři nové kardiotokografy a skalpovou elektrodu mají nyní k dispozici všechny nastávající maminky ve Vítkovické nemocnici v Ostravě. Nemocnice investovala do obnovy a rozšíření přístrojového vybavení a nově disponuje i skalpovou elektrodou pro přesnější vyšetřování plodu.

Foto: Lucie Drahošová
Nenarozená miminka hlídají ve Vítkovické nemocnici nové přístroje

Celá investice do modernizace oddělení přišla nemocnici na 1,1 miliónu korun. Kardiotokografy slouží k monitorování srdeční frekvence plodu i děložní aktivity a detekují rovněž pohyby plodu v období těhotenství a za porodu.

„Monitoring plodu pomocí kardiotokografu je nedílnou součástí péče o rodičku v průběhu porodu. Díky pravidelnému sledování ozev plodu můžeme včas odhalit možné komplikace a okamžitě zasáhnout,“ vysvětluje Mgr. Petra Chromková, staniční sestra gynekologicko-porodnického oddělení Vítkovické nemocnice s tím, že monitoring probíhá prostřednictvím sond přiložených na břicho nastávající maminky.

Sledovat záznam z kardiotokografů přitom mohou zdravotníci i na dálku. „Kardiotokografy napojené na centrální systém umožňují průběžné sledování záznamu na obrazovce počítače přímo v pracovně sester,“ uvedla Petra Chromková.

Kromě kardiotokografů nemocnice zakoupila také skalpovou elektrodu, která umožňuje monitoring plodu pomocí sondy umístěné přímo na hlavičce dítěte. „Toto zařízení slouží k detailnějšímu monitoringu plodu v případech, kdy se nepodaří získat kvalitní kardiotokografický záznam klasickým způsobem. Tuto metodu lze ale využít při porodu až po odtoku plodové vody,“ dodala Petra Chromková.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků