Hlavní obsah
Foto: Lucie Drahošová

Nenarozená miminka hlídají ve Vítkovické nemocnici nové přístroje

Čtyři nové kardiotokografy a skalpovou elektrodu mají nyní k dispozici všechny nastávající maminky ve Vítkovické nemocnici v Ostravě. Nemocnice investovala do obnovy a rozšíření přístrojového vybavení a nově disponuje i skalpovou elektrodou pro přesnější vyšetřování plodu.

Foto: Lucie Drahošová
Nenarozená miminka hlídají ve Vítkovické nemocnici nové přístroje

Celá investice do modernizace oddělení přišla nemocnici na 1,1 miliónu korun. Kardiotokografy slouží k monitorování srdeční frekvence plodu i děložní aktivity a detekují rovněž pohyby plodu v období těhotenství a za porodu.

„Monitoring plodu pomocí kardiotokografu je nedílnou součástí péče o rodičku v průběhu porodu. Díky pravidelnému sledování ozev plodu můžeme včas odhalit možné komplikace a okamžitě zasáhnout,“ vysvětluje Mgr. Petra Chromková, staniční sestra gynekologicko-porodnického oddělení Vítkovické nemocnice s tím, že monitoring probíhá prostřednictvím sond přiložených na břicho nastávající maminky.

Sledovat záznam z kardiotokografů přitom mohou zdravotníci i na dálku. „Kardiotokografy napojené na centrální systém umožňují průběžné sledování záznamu na obrazovce počítače přímo v pracovně sester,“ uvedla Petra Chromková.

Kromě kardiotokografů nemocnice zakoupila také skalpovou elektrodu, která umožňuje monitoring plodu pomocí sondy umístěné přímo na hlavičce dítěte. „Toto zařízení slouží k detailnějšímu monitoringu plodu v případech, kdy se nepodaří získat kvalitní kardiotokografický záznam klasickým způsobem. Tuto metodu lze ale využít při porodu až po odtoku plodové vody,“ dodala Petra Chromková.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Seznam.cz zavádí tlačítko Líbí se

Dejte redakci i ostatním čtenářům vědět, jaký obsah stojí za přečtení.

Články s nejvyšším počtem Líbí se se budou častěji zobrazovat na hlavní stránce Seznamu a přečte si je více lidí. Nikomu tak neuniknou zajímavé zprávy.

Reklama

Výběr článků