Hlavní obsah
Sbor Garrendo z Gymnázia a SPŠEI ve Frenštátě p. Radh. při zahajovacím koncertě Sbory sborům. Foto: Aneta Přadková

Nejlepší středoškolské pěvecké sbory se předvedou na Gymnasia Cantant v Brně

Do Brna se letos sjelo šestnáct sborů na 21. ročník celostátní hodnocené přehlídky Gymnasia Cantant. Ta začala ve čtvrtek zahajovacím koncertem Sbory sborům v Brně-Židenicích. Od pátečních 10 hodin budou sbory soutěžit v konventu Milosrdných bratří ve Vídeňské ulici. Soutěž je možné sledovat i na webu.

Sbor Garrendo z Gymnázia a SPŠEI ve Frenštátě p. Radh. při zahajovacím koncertě Sbory sborům. Foto: Aneta Přadková
Nejlepší středoškolské pěvecké sbory se předvedou na Gymnasia Cantant v Brně

Všechny gymnaziální sbory, které se postupně vystřídají na pódiu, si vysloužily svůj postup do celostátní hodnocené přehlídky na základě výkonů v regionálních kolech. Ta se uskutečnila už v březnu v Praze, Brně a Orlové.

V Brně v pátek 10. dubna se předvedou sbory víceletých gymnázií z celé republiky, a to z měst Frenštát pod Radhoštěm, Vsetín, Hradec Králové, Uherský Brod nebo Havířov. O úspěšné umístění se budou snažit i dva brněnské sbory a tři sbory z gymnázií v Praze. Zastoupení mají také města Velehrad, Kadaň, Liberec a Tišnov.

Hodnocená přehlídka začíná v 10 hodin v sále Milosrdných bratří slavnostním zahájením. Sbory soutěžní kategorie by měly v rámci patnáctiminutového vystoupení předvést profesionální výkon a interpretovat povinnou skladbu. Tou je letos skladba Potom od Antonína Tučapského.

Přehlídku je kromě osobní účasti letos poprvé možné sledovat živě i na webu.

Celkové vystoupení, intonaci, rytmus a zvolený soutěžní repertoár hodnotí odborná porota, která poté rozřazuje sbory do pásem podle umístění a bodového zisku. Přehlídka sborů v sobotu končí kolem čtvrté hodiny odpolední. Slavnostní vyhlášení výsledků se závěrečným programem se bude konat v sobotu dopoledne v Besedním domě v Brně. Tentýž den mezi devátou a desátou hodinou dopoledne budou sbory zpívat pro město Brno na Mendlově náměstí a na nádvoří Nové radnice.

Organizátorem akce je občanské sdružení Gymnasia Cantant ve spolupráci s Gymnáziem Brno, Vídeňská 47. Kromě samotné přehlídky a pomyslné soutěže však organizátoři vyzdvihují hlavně příležitost pro sbory vzájemně se poznat, aby sboristé a též sbormistři získali dostatek motivace a energie do dalšího nácviku skladeb a měli nadále radost ze sborového zpěvu.

Hodnocená přehlídka se koná pod osobní záštitou ministra školství Marcela Chládka, hejtmana Jihomoravského kraje Michala Haška a první náměstkyně primátora města Brna Kláry Liptákové.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků