Hlavní obsah

Navýšení plateb za státní pojištěnce pomůže především zdravotním pojišťovnám, říká ředitelka Nemocnice Na Bulovce

Novinky, Martin Šalek

Tlačítkem Sledovat můžete odebírat oblíbené autory a témata. Články najdete v sekci Moje sledované a také vám pošleme upozornění do emailu.

Aktuálně se mluví o navýšení plateb za státní pojištěnce (děti, důchodci, nezaměstnaní), tzn., že vláda má vůli řešit tuto otázku a bude vybírat ze tří variant částku, kterou bude ochotna nainvestovat do zdravotnictví.

Foto: Martin Šalek

Peníze za státní pojištěnce totiž jdou do pokladen zdravotních pojišťoven, nikoliv nemocničních.

Článek

"Bohužel se ale při výkladu tohoto počinu míchají jablka s hruškami. Tvrdí se totiž, že tyto peníze půjdou do nemocnic, kterým se prý tak hospodářsky pomůže a to se promítne např. na zkrácení čekacích lhůt na některé operace. To ale přece není pravda. Nechci hodnotit, zda úmyslný či neúmyslný, ale je to prostě omyl," uvedla ředitelka pražské Nemocnice Na Bulovce MUDr. Zuzana Bonhomme Hankeová.

Peníze za státní pojištěnce totiž půjdou do pokladen zdravotních pojišťoven, nikoliv nemocničních. Jenže pojišťovny se při platbách nemocnicím řídí úhradovou vyhláškou, tzn. že nemocnice vědí, kolik bude jejich rozpočet na daný rok, tedy zjednodušeně, kolik mohou v daném roce provést výkonů, aby jim byly uhrazeny. Vládním návrhem a následným přísunem peněz do zdravotnictví (rozuměj do zdravotních pojišťoven) se nijak nemění zmiňovaná úhradová vyhláška.

"Vliv této finanční injekce bude mít jen nepřímý vliv na zkracování čekací doby na zákrok či na lepší hospodářský výsledek samotných nemocnic. Příliv peněz tak zejména posílí finanční stabilitu zdravotních pojišťoven, potažmo celého systému zdravotnictví," dodala Hankeová.

Reklama

Výběr článků

Načítám