Hlavní obsah
ILUSTRAČNÍ Foto: Alena Zavoralová

Na zákusky a uzeniny zvou do poličského muzea

Dobový koloniál, trafika, řeznictví a cukrárna + lahodné zákusky a vůně linoucí se z uzenin = slavnostní zahájení výstavy v poličském muzeu, které si pro vás tentokráte připravilo mimořádnou vernisáž.

ILUSTRAČNÍ Foto: Alena Zavoralová
Na zákusky a uzeniny zvou do poličského muzea

Na výstavě se podílelo poličské muzeum ve spolupráci s Moravským zemským muzeem v Brně a dalšími organizacemi i jednotlivci.

Inspirací ke vzniku putovní verze výstavy byla knížka Karla Poláčka Bylo nás pět a stejnojmenný oblíbený seriál. Poličská podoba navíc využívá skutečnosti, že zde v 1. třetině 20. století působil rázovitý sklenář a obchodník Karel Baiza, který své nepřehlédnutelné inzeráty uveřejňoval v poličském časopise Jitřenka.

„Mimořádná zahajovací slavnost konána bude v sobotu 6. května od 14. hodiny. Jistě přijde vám vhod prohlédnout si zboží rozličné a porculán krásně malovaný. Baiza – sklenář a obchodník v Poličce, zaručuje příjemnou obsluhu a vybrané lahůdky. Věříme v četné zastoupení pozvaných živnostníků i hojnou účast přihlížejících,“ cituje inzerát upozorňující na slavnost kurátorka výstavy Mgr. Stanislava Cafourková.

„V rámci vernisáže se můžete těšit na výše zmíněného bodrého obchodníka, řezníka, jenž vám naváží uzeninu dle libosti, a v dobové cukrárně se můžete nechat pohostit cukrářem a ochutnáte jeho zákusky,“ dodává.

Výstava Koloniál Karla Baizy aneb z historie obchodu a obchodování návštěvníkům představí místní zboží i produkci blízkých výrobních středisek, seznámí je s dováženými výrobky a plodinami z jiných oblastí Českých zemí i ze zahraničí. Poznají vybavení a sortiment dobového koloniálu, cukrárny, řeznictví a obchodu s textilem i atmosféru výročního trhu.

Výstava o obchodování v minulosti je vhodná také pro děti. V „trafice“ a „hokynářství“ budou mít možnost navázat vztah prodávajícího a kupujícího, vyzkoušet smlouvání o ceně, vyzdvihnout novinky a senzace v tisku, seznámí s dobovými mírami a váhami, s cenovými poměry a platy, ale mohou získat zručnost také v motání kornoutu, vážení na vahách, měření textilu apod. Cílem výstavy je, aby si děti uvědomily podobnosti a odlišnosti v obchodování dříve a nyní, tedy -  jaké to bylo před „digitální dobou“, jak se šířilo zboží a informace.

Výstava potrvá do 3. září.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků