Hlavní obsah
Výstava Letem světem, kterou připravily děti z klatovského DDM. Na snímku učitelka výtvarně-keramických kroužků Jarmila Javorská Foto: Hana Jakubčíková Sádlíková

Na výstavě Letem světem připravené dětmi na návštěvníky dýchnou různé světadíly

Letem světem - tak se jmenuje výstava prací dětí z výtvarně-keramických kroužků DDM v Klatovech, která byla v galerii Atrium slavnostně otevřena 2. dubna a k vidění bude do 18. dubna. Dlouholetou učitelkou výtvarné výchovy a keramiky v DDM je Jarmila Javorská, s kterou přinášíme rozhovor.

Výstava Letem světem, kterou připravily děti z klatovského DDM. Na snímku učitelka výtvarně-keramických kroužků Jarmila Javorská Foto: Hana Jakubčíková Sádlíková
Na výstavě Letem světem připravené dětmi na návštěvníky dýchnou různé světadíly

Kolikátým rokem vždy na jaře připravujete tuto výstavu?

Myslím, že už je to naše dvanáctá výstava. Dá se říct, že my už jsme v těchto krásných prostorách galerie Atrium stálí vystavovatelé. I když dříve to bylo ob rok, posledních pět let je to už každý rok.

Čím se necháváte inspirovat?

Každý rok v září stojíme před problémem vymyslet koncepci, nějaký vzdělávací školní plán, co ve výtvarce a keramice dělat, protože děti nám stále postupují výš, tak přemýšlíme o nějakém mottu, které by naši činnost provázelo celý rok. A protože o tom hovoříme s dětmi, vždy padne několik témat. Potom s mojí kolegyní Janinou Soukupovou přemýšlíme, co by bylo dobré, abychom ztvárnily jak s malými, tak i velkými dětmi ve výtvarce i keramice. A docela nás oslovil nápad "letem světem", protože tam se toho dá dělat hodně. Tak jsme od října 2018 začaly s dětmi výtvarně zpracovávat projekt, který jsme pojmenovaly právě Letem světem. Na výstavě na vás dýchne Afrika, Asie, Austrálie, Evropa i naše krásné Čechy.

Kolik dětí se na výstavě prezentuje?

Nemůžu říct kolik, ale vím, že k nám do DDM chodí každý týden na výtvarku a keramiku 365 dětí, které vedeme spolu s kolegyní Janinou. A ještě v pátek, protože v ten den se snažím ředitelovat za dlouhodobě nemocného ředitele DDM Tomáše Kovandu, výtvarný obor s námi vede Klárka Soukupová, která má za mne dvě hodiny. Takže jsme celkem dvě učitelky plus jeden kousíček, a máme na starost celkem 23 tříd výtvarně-keramických, kde máme děti od 5 do 18 let. A kolik dětí se na výstavě prezentuje? Já musím počítat všechny, i když všem tady nebyl dán prostor, ale všechny děti na projektu pracovaly.

Vaše výstavy jsou rok od roku hezčí, děti jsou víc a víc šikovnější. Čím to je?

Cítím to tak, že vždy je to o tom nápadu, jak se to dětem podá, jak to děti pochopí a jak to chtějí dělat. Řekla bych, že když tady pak vidíme ty výstavy jako celky, děti se opět vrací k barevnosti. Bylo období, kdy moc barevné být nechtěly, a dnes už zase jdou do barev, chtějí mít na obrazech barvy, chtějí, aby jejich dílo bylo vidět. Nápad je realizován tak, že to dětem nabídneme nějakou formou, a ty už si to zpracují. Naše děti jsou velmi šikovné, ale vždy je to o tom nápadu.

Výstava prezentuje na stovky děl. Jaké výtvarné techniky zde můžeme vidět?

Jde o celé spektrum malby, kresby, grafiky, suché jehly, linorytu i keramiky.

Co byste chtěla dodat na závěr našeho rozhovoru?

Chtěla bych poděkovat Městskému kulturnímu středisku za to, že nám každý rok propůjčí tyto krásné prostory za „děkuji", a tvrdím, že to jsou jedny z nejhezčích výstavních míst, které v Klatovech máme. Když jsme tady v den slavnostní vernisáže s kolegyní dodělávaly výstavu, bylo nám líto, že se sem všechna díla nevešla. Proto bych chtěla všechny pozvat v červenci a srpnu do Městské knihovny v Klatovech, kde budeme mít celek výstavy Afrika, protože dětem se Afrika dobře dělá. I mně je tam příjemně, protože je tam teplo, takže na dva měsíce budeme zase v Africe.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků