Hlavní obsah
Foto: zámek Loučeň

Na pozadí legendy o sv. Hubertovi proběhnou slavnosti na zámku Loučeň

První listopadovou sobotu 3. listopadu oslaví na zámku Loučeň svátek svatého Huberta, patrona a ochránce myslivců. Jeho památce a na počest myslivosti jsou věnovány Svatohubertské slavnosti, na kterých nebudou chybět sokolníci, koncert barokní hudby, vábení zvěře i ochutnávka zvěřinových specialit.

Foto: zámek Loučeň
Na pozadí legendy o sv. Hubertovi proběhnou slavnosti na zámku Loučeň

První listopadovou sobotu, tedy 3. listopadu, oslaví na zámku Loučeň společně s časopisem Myslivost a Českomoravskou mysliveckou jednotou svátek svatého Huberta, patrona a ochránce myslivců. Ten bývá na obrazech zpodobňován po boku jelena se zlatým křížem.

Legenda o svatém Hubertovi

Legenda vypráví, že svatý Hubert byl náruživým lovcem a milovníkem hýřivých zábav. V lovu hledal útěchu poté, co při porodu syna jeho žena Floriberta zemřela.

Na Velký pátek se setkal s jelenem, kterému mezi parohy svítil kříž. Uslyšel prý otázku: „Proč stále jen hledáš a lovíš zvěř? Je na čase, abys začal hledat Boha!” Pod vlivem tohoto zážitku se Hubert rozhodl věnovat svůj život službě Bohu.

Svatohubertské slavnosti na Loučeni

Památce svatého Huberta a na počest myslivosti jsou věnovány Svatohubertské slavnosti na zámku Loučeň. Zámečtí pánové byli od nepaměti známí svou vášní k honům. S nimi byla ale spjata i láska k přírodě a její ochrana. To vše mohou návštěvníci slavností myslivosti zažít. A také jako pocta Františku Antonínovi hraběti Šporkovi, zakladateli české myslivosti. Do Čech také přivezl poprvé hudební nástroj lesní roh, který ho uchvátil krásou svého tónu.

Na Svatohubertských slavnostech nebudou chybět ani sokolníci, koncert barokní hudby, ukázka práce loveckých psů, vábení zvěře. Letos poprvé se na zámku Loučeň sejdou zástupci kroužků mladých myslivců, aby předvedli svoji práci. Pro nejmenší návštěvníky bude připraven edukativně zábavný program v zámecké oranžerii a v nejbližším okolí zámku. Labužníci budou moct ochutnat něco ze zvěřinových hodů v zámecké Vtipné kaši.

V rámci Svatohubertských slavností pořádá zámek Loučeň výstavu obrazů Václava Nasvětila. Jednoho z nejznámějších malířů přírody a mysliveckých tradic Evropy. Český rodák v současnosti působí především v Německu

„Tradice české myslivosti u nás je jedna z nejdelších v Evropě a pouze čeština má jiný výraz pro lovce a jiný pro myslivce. Lov a hony jsou spjaty s každým zámeckým panstvím. Neznamená to ale jen jednu stránku mince. Lovecká vášeň souvisí s ochranou přírody a láskou k ní,“ uvádí Ing. Kateřina Šrámková, jednatelka zámku Loučeň.

„Na Loučeni chceme ukázat obě tyto stránky tradice honů. Na návštěvníky čeká setkání se sokolníky, ale především s jejich opeřenými svěřenci, a představení práce s nimi. Především děti ocení možnost si na dravce sáhnout, vyfotit se s nimi a dozvědět se něco o jejich životě a o práci sokolníka. Dalším nenahraditelným pomocníkem v práci myslivce je lovecký pes. Staří myslivci říkali, že mladý myslivec má mít nejdříve psa, potom dalekohled a až naposled pušku. Vůdcové a psi předvedou něco ze své činnosti. Ukáží, jak je práce baví, a co vše dovedou. V průběhu dne budou návštěvníci Svatohubertských slavností seznámeni s tím, co to znamená být myslivcem,“ dodala Kateřina Šrámková.

Spolupořadateli akce je Českomoravská myslivecká jednota a zájmový a odborný časopis Myslivost. Vyvrcholením programu bude Svatohubertská troubená mše v kostele Nanebevzetí Panny Marie.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků