Hlavní obsah
Kraslice v Betlému v Hlinsku. Foto: NPÚ Sychrov

Na některých hradech a zámcích nečekají na sezónu, otevřou již tento víkend

Velikonoce jsou letos brzy, památky jsou již připraveny na návštěvníky, počasí snad bude výletům přát. Některé objekty ve východních Čechách otevírají již tento týden. Samozřejmě nejen tam, hrady a zámky budou přístupny po celé České republice.

Kraslice v Betlému v Hlinsku. Foto: NPÚ Sychrov
Na některých hradech a zámcích nečekají na sezónu, otevřou již tento víkend

Sychrov nezavírá nikdy

Tradičně jste zváni na celoročně otevřený Sychrov, nyní s velikonoční výzdobou, kde se o víkendu (19. a 20. března) konají tradiční velikonoční trhy spojené s ukázkami řemesel, prodejem zboží a bohatým programem pro děti i dospělé. Představí se kapela Pouličníci, žonglér Vojta Vrtek, loutková představení skupiny TOY MASCHINE a divadlo Loutky bez hranic.

Za květinami do Litomyšle

Zámek v Litomyšli 17. března zahájí sezónu výstavou Květina, ozdoba plesů a slavností. Tisíce živých květů ve více než třech desítkách aranžmá provoní reprezentační sály zámku.

Výstava připomene slavné období začátku 19. století a proslulé slavnosti Waldstein–Wartenbergů, stejně jako fakt, že květiny nesměly chybět na domácím plesu, oslavě, či karuselu, tedy slavnostním průvodu kočárů, či saní. Výstavu lze navštívit do 20. března od 10 do 16 hodin. Od 21. do 24. března je zavřeno, zámek  otevře od 25. března s pozváním na velikonoční prohlídky.

Velikonoce na Betlémě

Již tradičně se připravili na Velikonoce v Souboru lidových staveb Vysočina na Betlémě v Hlinsku. Výstava nese název Velikonoce na Betlémě.  Akce trvá od 19. března do 10. dubna. 

Dozvíte se tu o velikonočních tradicích a zvycích, vše bude doplněno ukázkami zdobení kraslic a lidových řemesel. Sdělí vám tu, proč měly neděle před Velikonocemi zvláštní názvy, například neděle Kýchavná, Družebná nebo Pražná. Také zjistíte, jaké obyčeje provázely Velký pátek a Bílou sobotu, co všechno mohou prozradit tradiční ornamenty na kraslicích.

Ve dnech 19., 20., 25., 26., 27. a 28. března výstavu doplní ukázky zdobení kraslic tradičními způsoby, pletení pomlázek nebo tvoření ze včelího vosku. Program Velikonoce na Betlémě můžete navštívit od úterý do neděle od 8.30 do 12 a od 12.30 do 16 hodin. O Velikonočním pondělí 28. 3. bude otevřeno od 13 do 16 hodin.

Velikonoce na Hrádku

Reprezentační harrachovský zámek v Hrádku u Nechanic otevře 19. března. V zámeckých interiérech se seznámíte s historií Velikonoc, s velikonočními zvyky a tradicemi u nás i v zahraničí a s mnoha dalšími zajímavostmi z období nejvýznamnějších křesťanských svátků v roce. O Velikonocích bude opět zpřístupněna zámecká kuchyně, kde návštěvníci mohou ochutnat zámeckou velikonoční specialitu – sváteční zámecký likér a novinku anglický bílý punč.

Otevřeno bude od soboty 19. března do neděle 20. března, na velikonoční prázdniny od čtvrtka 24. března do pátku 25. března (státní svátek) a dále od soboty 26. března až do Velikonočního pondělí 28. března od 9 hodin do 16 hodin. Pro předem ohlášené skupiny (minimálně 5 osob) bude otevřeno od pondělí 21. března do středy 23. března od 8 hodin do 16 hodin.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků