Hlavní obsah
V sobotu 20. července se uskuteční již jubilejní 10. ročník oblíbené akce Rytíři na hradě Klenová 2019, foto z loňského roku Foto: Hana Jakubčíková Sádlíková

Na Klenovou se každoročně moc rádi vracíme, říká organizátor akce Rytíři na hradě

V sobotu 20. července od 13 do 20 hodin se uskuteční již jubilejní 10. ročník oblíbené akce Rytíři na hradě Klenová pořádané skupinou historického šermu Morgana von Maxberg ve spolupráci s Galerií Klatovy / Klenová. Hlavním organizátorem akce je David Jandečka, s kterým přinášíme rozhovor.

V sobotu 20. července se uskuteční již jubilejní 10. ročník oblíbené akce Rytíři na hradě Klenová 2019, foto z loňského roku Foto: Hana Jakubčíková Sádlíková
Na Klenovou se každoročně moc rádi vracíme, říká organizátor akce Rytíři na hradě

Jste hejtmanem spolku Morgana von Maxberg, který na Klenové zajišťuje oblíbenou akci Rytíři na hradě. Můžete nám přiblížit letošní program?

Návštěvníci se i letos mohou těšit na spoustu šermířských a divadelních vystoupení v podání skupin historického šermu, středověké vojenské ležení, kde si budou moci prohlédnout výzbroj i výstroj obléhatelů, ukázky soubojů i střelných zbraní, historické i orientální tance v podání tanečních skupin. Nebude chybět ani sokolník s ukázkou dravců. Drobnou maličkost a něco k zakousnutí si bude možné zakoupit u trhovců, kteří se na Klenovou sjedou ze všech koutů zemí Koruny české. Vrcholem dne bude inscenace dobývání hradu, které se uskuteční v 16 hodin.

Můžete nám představit skupinu historického šermu Morgana von Maxberg?

Skupina historického šermu Morgana von Maxberg je zapsaný spolek věnující se scénickému ztvárnění boje, tance a života našich předků na přelomu 14. a 15. století, ale poselství našich scének bývá nadčasové a dnešnímu člověku blízké. Na české šermířské scéně se pohybujeme od roku 2008. Skupina působí především na Klatovsku a Plzeňsku, svá vystoupení však prezentuje po celé České republice. Naše skupina je tvořena kolektivem lidí se společnou láskou k historii, rytířským ctnostem a romantickou touhou vrátit čas zpět do minulosti. Skupina se kromě samotné tvorby choreografií šermířských soubojů, historických tanců a scénických vystoupení věnuje též organizaci středověce laděných akcí.

Jak jste přišel k funkci hlavního organizátora akce Rytíři na hradě?

S touto akcí jsme započali před deseti lety, nabídli jsme své služby vedení Galerie Klatovy/Klenová, která má hrad a zámek Klenová ve správě, a ti nám poskytli prostor k uspořádání malé akce. V začátcích byla návštěvnost přibližně 200 diváků, pro které vystoupila naše skupina se skromným programem, postupem času si však akce získala věhlas a povědomí o ni se rozšířilo široké veřejnosti, jak ze strany diváků, tak dalších skupin historického šermu. Dnes jsme na zhruba 120 učinkujících z 12 spolků, a návštěvnost akce se pohybuje kolem 1 500 lidí. Na loňském devátém ročníku na Klenové při dobývání hradu vystoupilo 120 učinkujících. Děkujeme všem, kteří akci navštívili a svým zájmem tak podpořili i letošní ročník akce, neboť ten 10. jubilejní, chceme udělat ještě větší.

Kdy vám učaroval šerm?

O šerm a historii jsem se zajímal od malička. Vážně šermovat jsem začal před jedenácti lety. V patnácti letech jsem nastoupil do skupiny Morgana von Maxberg, která se v té době formovala. Po čtyřech letech jsem převzal hejtmanské žezlo a trochu jsme skupinu transformovali. Nyní se snažíme o rekonstrukci života na přelomu 14. a 15. století, čemuž přizpůsobujeme naše oděvy, zbroje, zbraně i zbylé vybavení.

A jak se vám účinkuje na hradu Klenová?

Na Klenovou se každoročně moc rádi vracíme. Tímto děkuji Galerii Klatovy/Klenová, která má hrad ve správě, že nám, účinkujícím, poskytuje tento kouzelný prostor, kde máme, s ohledem na památku, téměř celý areál k dispozici.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků