Hlavní obsah
Na Klenové vystoupí Pavel Žalman, legenda, která svým hlasem a texty těší publikum už půl století Foto: ilustrační foto z archivu Galerie U Bílého jednorožce

Na Klenové vystoupí Pavel Žalman, legenda, která svým hlasem a texty těší publikum už půl století

V pátek 23. srpna od 19.00 hodin se na hradním nádvoří Klenové uskuteční koncert Žalman a spol.

Na Klenové vystoupí Pavel Žalman, legenda, která svým hlasem a texty těší publikum už půl století Foto: ilustrační foto z archivu Galerie U Bílého jednorožce
Na Klenové vystoupí Pavel Žalman, legenda, která svým hlasem a texty těší publikum už půl století

Český folkový písničkář Pavel Lohonka, uměleckým jménem Pavel Žalman Lohonka, se narodil 20. března 1946 v Českých Budějovicích. Je jednou z nejvýraznějších postav české folkové scény. Svým hlasem a texty těší publikum již půl století.

Byl a je vůdčí postavou několika významných českých folkových souborů. Velmi známé je jeho působení v legendární jihočeské folkové kapele Minnesengři, kde působil od roku 1968. Spolupracoval i s další jihočeskou úspěšnou folkovou kapelou Nezmaři.

V roce 1982 si vytvořil svou vlastní kapelu Žalman & Spol, která v různých sestavách koncertuje až do současnosti. Poslední obměna sestavy proběhla v únoru 2017. Vedle Petra Novotného (basová kytara, klávesy), stojícího po Žalmanově boku již 25 let a zpěvačky Michaely Hálkové (zpěv) stanul Petr Havrda (elektrická kytara, zpěv) přinášející nový vítr a nové aranže písní.

Vlastní tvorba Pavla Lohonky čerpá z několika inspiračních zdrojů. Vedle jihočeských lidových písniček jsou patrny velmi výrazné inspirační zdroje z tvorby různých osobností světového folku, v menší míře též lidové hudby jiných národů.

Pavel Lohonka právem patří mezi české folkové legendy a je jedním z tvůrců, kteří ovlivnili dnešní podobu české folkové scény. S Minnesengry nahrál 9 alb a později vydal dalších 17 autorských desek a 7 výběrů. Na nich lze nalézt více než 250 písní. Zasloužil se o popularizaci lidových, zejména jihočeských písní. Před osmi lety byl první folkovou stálicí, která se zapojila do hnutí FOLK ŽIJE!

V roce 2016 Pavel Lohonka oslavil 70. narozeniny a k tomuto jubileu skupina realizovala celoroční turné s názvem 70 JAR. V rámci koncertní sezony 2016, krom slavnostního koncertu v pražské Lucerně v den Žalmanových narozenin, skupina Žalman & Spol. připravila sedm velkých koncertů. Oslavenec dále vydal knihu 70 jar písní a povídání. Příznivci Žalmanových písniček se také dočkali dlouho očekávaného alba s názvem Cestující muž.

„Naprosto obdivuju pořadatele, kteří se rozhodli také pomáhat a dávají prostor folkové muzice. Lidé jako by zapomněli na tu tišší, léty prověřenou muziku. Prověřila ji spousta vynikajících muzikantů a autorů, a proto má právo, aby nezanikla a žila dál. Právě pořadatelé odvádí záslužnou, ale i osvětovou práci, protože v dnešní době, která je velice hektická, je potřeba neustále připomínat, že tu folková hudba je,” řekl Pavel Žalman.

Diskografie

Žalman & spol. (1987), Jantarová země (1990), Hodina usmíření (1991), Když Bůh Jihočechy stvořil (1992),Tu neděli po ránu (1992), Jantarová země (1993), Písně sebrané pod stolem (1993), Potlach v mé duši (1994), Pocestný do sedmýho nebe (1995), Živě na Moravě (1996), Sbohem romantiko (1997), Láska a smrt (1998), Ve znamení ryb (2000), Žalman (2002), Nápis na štítu domu (2004), Hej dům dá (2005), Zatracený písně (2006), Všech vandráků múza (2007), Mezi kameny (2008), Příběhy (2010), Budějky (2011), Živě v Telči (2012), Cestující muž (2016), Moje nevšední roky (2018).

Zdroj: Wikipedie, internet

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků