Hlavní obsah
Foto: © Steiermark Tourismus

Murská cyklostezka vede nyní až do Chorvatska

Řeku Mur provází nejdelší ze štýrských cyklostezek, které sledují říční toky. Murská cyklostezka vede od pramene řeky Mur na úpatí pohoří Vysoké Taury až do lázeňského městečka Bad Radkersburg, a poté přes hranice spolkové země do Slovinska a Chorvatska.

Foto: © Steiermark Tourismus
Murská cyklostezka vede nyní až do Chorvatska

Od horských velikánů k horkým termálním pramenům

Malý  pramínek vody, napájený vodou z ledovců ve Vysokých Taurách, se statečně probíjí skalami, až se konečně dostává u obce Muhr na denní světlo. Pozorujíce tento malý, průzračný a spokojeně si bublající pramínek, těžko bychom si dokázali představit, že se z něj během jeho další pouti v délce 365 kilometrů postupně stane nejmohutnější řeka Štýrska Mur.  

Cyklostezka se vine přes vinohradnické oblasti a oblast termálních pramenů na jihu země až do lázeňského městečka Bad Radkersburg a poté přes hranice spolkové země do Slovinska a Chorvatska. Na severu Štýrska projíždíte pod  monumentálními horami pokrytými bílými čepičkami věčného sněhu, okolo vás se míhají voňavé svěže zelené pastviny a azurově modrá křišťálově čistá jezera.

Na  jihu se pak rozprostírají kukuřičná a pro Štýrsko tak typická dýňová pole. Projedete lužními lesy, a to už jste skoro ve slavné štýrské oblasti termálních lázní. Odtud je to jen na skok do vinohradnických oblastí. A mezi vší tou krásou vesničky jako malované a městečka s jedinečnými pamětihodnostmi, jako je například staré havířské a pivovarnické město Leoben, v němž se každoročně pořádají velmi zajímavé výstavy.

Z Grazu do Chorvatska

Podrobnou prohlídku  zasluhuje také zemské hlavní město a rakouské hlavní město požitků Graz: pro svou veskrze již středomořskou atmosféru a krásné pamětihodnosti ve svém historickém centru. Z grazu vyrazíme mezi vinohrady Bad Radkersburgu. Až přijedete do tohoto půvabného lázeňského a vinařského městečka, můžete se ve zdejších termálních lázních fyzicky a duševně připravit ještě na další, od roku 2012 nově vybudovaný úsek cyklostezky, který vede přes Slovinsko do chorvatského města Legrad, kde se konečně Mur vlévá do Drávy.

 Nová trasa s prodloužením až k ústí řeky Mur do Drávy: Bad Radkersburg - Radenci - Stara Nova Vas - Razkrižje - Gibina - Sveti Martin na Muri – LegradPoslední etapa, kterou doporučujeme vzhledem k její délce kolem 100 km rozdělit na dvě celodenní etapy, vede přes hranice Rakouska do Slovinska a dále pak k ústí řeky Mur do Drávy u Legradu v Chorvatsku. Průběh trasy po obou březích řeky poskytuje i cyklistické okruhy z/do Bad Radkersburgu. Z hlediska přírodních krás, půvabu krajiny a vedení trasy je lepší si zvolit pravý břeh řeky Mur. Cyklisty budou provázet při jejich putování na kole četné historické mlýny, termální prameny kolem lázeňské obce Radenci a poutavé příběhy vyprávějící o vývoji oblasti na severovýchodě Slovinska na rozhraní čtyř zemí – Rakouska, Slovinska, Maďarska a Chorvatska.

  • Celá trasa: 458,7 km
  • Stupeň obtížnosti: středně náročná
  • Stoupání: 2.344 metrů
  • Klesání: 3.887 metrů
  • Nejnižší bod: 128 metrů (Legrad)
  • Nejvyšší bod: 1.765 m (Sticklerova chata)
yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků