Hlavní obsah
Na přelomu června a července moravští hasiči vyrazí na svou propagační jízdu Foto: HZS MSK

Moravu budou brázdit historická hasičská auta

Už na konci měsíce mohou řidiče na silnicích zaskočit hasiči v autech, se kterými obvykle nevyjíždějí. Na propagační jízdu Moravou se v historických autech vydají společně hasiči hned ze třech zemí.

Na přelomu června a července moravští hasiči vyrazí na svou propagační jízdu Foto: HZS MSK
Moravu budou brázdit historická hasičská auta

Česká republika, Slovensko a Polsko; tyto tři státy se zapojily do společného projektu Propagační jízda Sdružení hasičů Čech Moravy a Slezska, která povede na přelomu měsíce června a července Moravskoslezským a Zlínským krajem.

Na neobvyklou trasu se hasiči vydají 29. června z Českého Těšína a po plánovaných 320 kilometrech dorazí 2. července do Zlína.

„Do akce se zapojí v první etapě - při jízdě kolem Českého a polského Těšína - také hasičské vozidlo Praga Aero 150 z roku 1951, kterou má v expozici Hasičské muzeum města Ostravy. V její posádce jsou průvodci muzea i příslušníci Hasičského záchranného sboru Moravskoslezského kraje. Všichni budou oblečeni do bílých uniforem s červenými doplňky,“ uvedl mluvčí moravskoslezských hasičů Petr Kůdela.

Do letošní, již čtvrté propagační jízdy, se zapojí také hasiči ze Zlínského kraje a poprvé také Slováci a Poláci.

Všichni, kteří si chtějí na vlastní oči prohlédnout například historickou hasičkou Pragovku, by měli zamířit v ideálním případě již v pátek 29. června do Českého Těšína, kde je ke startu propagační jízdy připraven bohatý doprovodný program.

„Slavnostní zahájení bude v pátek 29. června v 14 hodin na náměstí ČSA v Českém Těšíně, kde místní hasiči z České republiky i Polska chystají bohatý program, spojený s návštěvou místního hasičského muzea. Hasičské veterány projedou českou i polskou část Těšína, z obou břehů hraniční řeky Olše bude stříkačkami vybudován vodní most přátelstvía u mostu Svobody bude uctěna památka zahynulých polských hasičů,“ přiblížil zahajovací ceromoniál Kůdela.

Z Českého Těšína se historická hasičská výprava vydá napříč moravskými městy. „Historická hasičská vozidla zastaví například v Mostech u Jablunkova, Hrčavě, Nošovicích, Frýdku-Místku a Štramberku. Na každé zastávce bude připraven zajímavý program v režii zdejších hasičů. První zastávka ve Zlínském kraji bude 1. července před polednem, a to v Rožnově pod Radhoštěm, pak zastaví mimo jiné ve Vsetíně či Luhačovicích. Jízda bude slavnostně ukončena 2. července ve Zlíně,“ uzavřel mluvčí moravskoslezských hasičů.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Seznam.cz zavádí tlačítko Líbí se

Dejte redakci i ostatním čtenářům vědět, jaký obsah stojí za přečtení.

Články s nejvyšším počtem Líbí se se budou častěji zobrazovat na hlavní stránce Seznamu a přečte si je více lidí. Nikomu tak neuniknou zajímavé zprávy.

Reklama

Výběr článků