Hlavní obsah
Při fašanku nesmí chybět tanec "pod šable". Foto: OÚ Žeraviny

Moraváci oslaví fašank se Slováky ve velkém

V unikátní projektu se spojili v oslavách tradičního fašanku obyvatelé moravského Slovácka s přáteli ze sousedního slovenského regionu Záhoří. Svátek plný veselí oslavili už dvakrát společně na moravské straně hranice. Letos vyrazí veselá chasa ze Slovácka na Slovensko.

Při fašanku nesmí chybět tanec "pod šable". Foto: OÚ Žeraviny
Moraváci oslaví fašank se Slováky ve velkém

Společné fašankové oslavy Slováků s moravskými „Slováky“ vznikly spontánně před čtyřmi lety v obci Žeraviny, když tamní obyvatelé chtěli tento zvyk obnovit. Podruhé se uskutečnily tamtéž předloni. V obou případech si aktivitu slováckých Žeravin a slovenského Holíče vzali za své i obyvatelé z okolí. Letos poprvé se akce uskuteční na Slovensku.

„První dva ročníky se setkaly s velkým ohlasem. Sešlo se okolo tří set účinkujících. Počítám, že nás pojede do Holíče hodně,“ uvedla jedna z organizátorek, starostka Žeravin Ľubomíra Vařechová, která počítá, že vyrazí i několik autobusů. 

Ze Slovácka vyrazí folklorní sbory

A za zábavou nepojedou zdaleka jen běžní obyvatelé. Součástí oslav jsou i folklorní vystoupení. Z moravské oblasti dorazí Ženský sbor z Hroznové Lhoty, Mužský sbor Malina z Kozojídek nebo Horňácká cimbálová muzika s primášem Petrem Kubíkem.  

Specialitou je posunutý termín oproti kalendářem stanoveným notám. Zatímco v obcích Slovácka budou fašankové akce nejčastěji první víkend v březnu, moravsko-slovenské veselí se v Holíči uskuteční už 23. února.

„Je to právě proto, aby se mohli účastnit lidé z většího okolí. Mohou si užít spoustu zábavy a přitom nechybět na fašanky ve svým domovech,“ zmínila starostka Žeravin.

Na závěr pochovají basu

Vše začne samozřejmě veselým průvodem v ulicích Holíče, který s hudebním doprovodem vyrazí ve 14.00 od městského úřadu. Průvod bude křižovat celé centrum a za více než hodinu skončí v areálu holičského zámku, kde vypukne od 15.30 kulturní program, v jehož závěru v 17.00 samozřejmě musí přijít na řadu tradiční obřad pochovávání basy.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků