Hlavní obsah
Model ze stavebnice od konstruktéra Martina Stupňánka. Foto: Alena Zavoralová

Modely stavebnice Merkur, které utíkají, předvedou v muzeu v Poličce

V sobotu 28. dubna poličské muzeum zahájí výstavu nestárnoucí stavebnice Merkur. Přítomen bude i její autor Jiří Mládek. Vernisáž bude doplněna ukázkou modelů ze stavebnice Merkur na dálkové ovládání Martina Stupňánka, který vám ukáže zmenšený UNC stroj, terénní auto nebo robotického pavouka.

Model ze stavebnice od konstruktéra Martina Stupňánka. Foto: Alena Zavoralová
Modely stavebnice Merkur, které utíkají, předvedou v muzeu v Poličce

Již od roku 1928 se ve výkladech hračkářství objevuje první stavebnice s názvem Merkur. O dva roky později se začíná prodávat již v šesti velikostech. Výroba oblíbené dětské hračky se nezastavila ani v nejtěžších dobách – továrna přežila válku i Vítězný únor, i když se ze stavebnice, vlivem vývozu, na nějaký čas stalo podpultové zboží. 

Navzdory překotnému vývoji v hračkářském průmyslu posledních dvacet let je stavebnice stále oblíbená. Přijďte se seznámit s prostou genialitou perforovaných plíšků, šroubků a koleček. Výstava Fenomén Merkur vznikla díky spolupráci s největším sběratelem této stavebnice Jiřím Mládkem, který jí zasvětil přes třicet let svého života. Jeho model Ocelového města je dokonce zapsaný v Guinessově knize rekordů.

Výstava návštěvníky zavede nejen do historie této slavné stavebnice, ale také ukáže, jaké pozoruhodné věci z ní lze sestavit. Na zájemce čekají pečlivě vybrané exponáty – auta, traktory, lokomotivy, obří jeřáby či ruské kolo a Petřínská rozhledna. Výstava zároveň zve všechny malé i velké návštěvníky ke hře, a to přímo v merkurové herně, kde si mohou pohrát a postavit vlastní model. 

Vernisáž se koná v sobotu 28. dubna od 14.00 hodin v poličském muzeu. Výstava potrvá do 2. září a navštívit ji lze i ve svátek 1. května.   

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků