Hlavní obsah
Hlavní organizátor konference Mgr. Marek Eliáš, Ph.D. Foto: Beáta Sklářová

Milovníci podivuhodného světa řas se sešli na mezinárodní konferenci

Ve dnech 10. až 13. září se konala na Přírodovědecké fakultě Ostravské univerzity již 53. konference České algologické společnosti.

Hlavní organizátor konference Mgr. Marek Eliáš, Ph.D. Foto: Beáta Sklářová
Milovníci podivuhodného světa řas se sešli na mezinárodní konferenci

Konference byla pořádána s podporou projektu ESF Operačního programu Výzkum a vývoj pro inovace Institut environmentálních technologií (číslo projektu CZ.1.05/2.1.00/03.0100, více informací o projektu viz http://prf.osu.cz/enc/), který je realizován s finanční pomocí EU. Organizační tým konference pod vedením Mgr. Marka Eliáše, Ph.D. sestával z členů Skupiny genomiky a evoluce protistů.

Co se skrývá pod pojmem algologie? Jde o vědní obor zabývající se všemi aspekty biologie řas, neuvěřitelně rozmanité skupiny organizmů zahrnující mikroskopické jednobuněčné formy i obrovské mořské chaluhy dorůstající desítek metrů délky.

Vedle své fascinující tvarové rozmanitosti i klíčové role ve fungování globálního ekosystému jsou řasy pozoruhodné i z hlediska lidského hospodářství. Zejména v posledních letech začíná nabývat na významu použití některých druhů řas pro výrobu tzv. biofuels, to znamená pohonných hmot získávaných z biomasy.

Vedle toho nelze opomenout vzrůstající využití řas v čištění odpadních vod nebo ve výrobě nutritivně významných látek (např. polynenasycených mastných kyselin). Studium řas a jejich aplikací získalo v posledních letech mocné impulzy z rozvoje nových výzkumných přístupů a technologií, zejména molekulární biologie a genomiky.

Všechny tyto aspekty reflektovala i 53. konference České algologické společnosti, která přinesla bezmála padesát přednášek a patnáct posterových sdělení pokrývající celou šíři moderní algologie. Kromě tuzemských odborníků z osmnácti institucí, zahrnujících šest univerzit, pět ústavů Akademie věd České republiky a podniky a firmy z aplikační sféry, se konference zúčastnilo i dvanáct hostů ze zahraničí, a to nejen z přilehlého Slovenska a Polska, ale také z Velké Británie, Kanady, Ruska, Bulharska, Portugalska a Indie.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků