Hlavní obsah
Miloslav Bureš na Vysočině Foto: archiv muzea

Miloslav Bureš, básník z Vysočiny. Poličské muzeum zve na další výstavu o slavném rodákovi

6. listopadu 1909 se v dělnické rodině v Poličce narodil Jan Bohuslav Bureš. Křestní jméno Miloslav přejal po své předčasně zemřelé první lásce Milušce Šifnerové. Na výstavě v poličském muzeu si připomeneme 110 let od narození českého básníka, prozaika, redaktora, přítele a spolupracovníka Bohuslava Martinů.

Miloslav Bureš na Vysočině Foto: archiv muzea
Miloslav Bureš, básník z Vysočiny. Poličské muzeum zve na další výstavu o slavném rodákovi

Své první básnické pokusy publikoval Miloslav Bureš již během studií na poličském gymnáziu. Poté nastoupil na univerzitu v Praze, odkud zamířil do Liberce, kde přijal místo redaktora Severočeského deníku, a pak do jičínského A-Zetu, kde prožil druhou světovou válku.

Ovšem bez "básníka z Vysočiny" by nevzniklo jedno z ikonických hudebních děl, jakým je bezpochyby Otvírání studánek. Burešovy verše zhudebnil v této slavné kantátě jeho přítel, světově uznávaný hudební skladatel Bohuslav Martinů.

„Miloslav Bureš je vedle Bohuslava Martinů další významnou osobností, pocházející z Poličky. Ostatně, společného mají oba umělci více, krom stejného místa narození i místa posledního odpočinku oba umělci nade vše milovali Vysočinu. Výstava představí Básníka z Vysočiny Miloslava Bureše jako člověka, umělce i spolupracovníka Bohuslava Martinů. Jádrem Burešova díla je poezie věnovaná Vysočině, tamnímu venkovskému životu, lidovým zvykům a slovesnosti,“ informovala kurátorka výstavy muzikoložka doc. Monika Holá, Ph.D.

„Výstava bude zahájena v sobotu 28. září ve 14.00 hodin. Návštěvníci se mohou těšit na ukázky básnického díla M. Bureše, které přednese Mgr. Lubomíra Sonková z Janáčkovy akademie múzických umění v Brně, za hudebního doprovodu pedagoga, violisty Leoše Černého, bývalého člena Filharmonie Brno a finalisty soutěže Johannes Brahms Competition Pörtschach 2015,“ dodala.

Výstava bude k vidění do 29. prosince.

Další informace na www.cbmpolicka.cz

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků