Hlavní obsah
Akademický malíř Jan Knorr před sochou Ježíše Krista z kaple č. 7 na křížové cestě na Svatý kopeček v Mikulově Foto: Jitka Sobotková

Mikulovští opravují sochy v kaplích na křížové cestě na Svatý kopeček

Díky dotacím Ministerstva kultury ČR a Fondu malých projektů ČR–Rakousko mohou Mikulovští restaurovat sochy, které tvoří výzdobu v jednotlivých skalních kaplích na křížové cestě na Svatý kopeček.

Akademický malíř Jan Knorr před sochou Ježíše Krista z kaple č. 7 na křížové cestě na Svatý kopeček v Mikulově Foto: Jitka Sobotková
Mikulovští opravují sochy v kaplích na křížové cestě na Svatý kopeček

Na Svatý kopeček se poutníci vydávají už od roku 1623, kdy kardinál Dietrichstein položil základní kámen poutní kaple, kterou zasvětil ochránci před morovou nákazou, svatému Šebestiánovi. A současně nechal podél cesty na vrchol zbudovat sedm pašijových kaplí. Dnes vápencový vršek lemuje čtrnáct kapliček a poslední roky se díky spolupráci města Mikulova s církví a projektu donátorství na záchranu a opravu kapliček na křížové cestě na Svatý kopeček vše vrací do někdejší krásy.

„Díky patriotům a příznivcům našeho krásného města se ke konci roku 2012 podařilo opravit většinu kapliček,“ řekl starosta města Rostislav Koštial.

Postupně je restaurována také sochařská výzdoba na křížové cestě. V loňském roce byly opraveny sochy ve čtyřech kaplích a letos díky stotisícové dotaci z ministerstva kultury a čtyřiceti čtyř tisícové z Jihomoravského kraje budou restaurovány sochy ve zbývajících skalních kaplích.

Veškeré opravy provádí brněnská restaurátorská firma IMAGO, v. o. s., a práce by měly být dokončeny do začátku října. Průzkum všech soch dělal akademický malíř Jan Knorr. „Výzdoba kaplí je opravdu unikátní a rozhodně to nejsou ve své době provinční díla. Kardinál Dietrichstein chtěl z Mikulova udělat centrum a zval sem ty nejlepší umělce a řemeslníky. Proto je potřeba k Mikulovu vzhlížet jako ke klenotu,“ říká Jan Knorr. 

Jednou z nejzajímavějších soch, kterou restaurátorský tým IMAGO opravuje, je socha Ježíše Krista nesoucího kříž v kapli č. 7. „Každý detail má svou váhu a souvislosti a naším úkolem je ke všemu přistupovat velmi citlivě. Někdy z neznalosti věcí mohou být sochy opraveny necitelně i s chybami, a to je velká škoda,“ dodal Jan Knorr. Oprava sochy Ježíše Krista je financována Spolkem přátel Mikulova z výtěžku projektu dárcovské SMS.

Své obnovy se dočká také nástěnná malba v kapli č. 11 na samém vrcholu Svatého kopečku. „Současnou fresku – Ježíš přibíjený na kříž – vytvořil v roce 1952 akademický malíř Rudolf Gajdoš, žák Maxe Švabinského, a tenkrát nahradila již zcela zaniklou původní výzdobu,“ řekl Jiří Hromek z Městského úřadu Mikulov.

Obnovu této fresky spolu s novou figurální výmalbou v kaplích č. 8, 9 a 10 provádí rovněž akademický malíř Jan Knorr z Mikulova. „Celkové náklady osmdesát pět tisíc korun budou hrazeny z rozpočtu města,“ doplnil starosta města Rostislav Koštial. Výzdoba kaplí by měla být hotova do konce září.

V letošním roce tak bude obnovena výzdoba ve všech kaplích křížové cesty, vyjma kaplí č. 13 a 14, kde teprve probíhají jednání s církví na způsobu výzdoby.  

Mikulov získal také skoro sedmimilionovou dotaci z ROP Jihovýchod. V rámci projektu vyroste do konce roku 2014 naučná stezka v přírodní rezervaci Svatý kopeček s jedenácti infopanely. Kaple svatého Šebestiána i zvonice se dočkají opravy střech, oken i dveří, nových fasád, vstupních schodů i vnitřních omítek. 

yknivoNumanzeSaNyknalC

Reklama

Výběr článků