Hlavní obsah
Foto: Jitka Sobotková

Mikulov rozezní festival Ars breamia. Přijedou i Švýcaři.

Mikulov hostí od 21. do 25. září první česko-švýcarský hudební festival Ars braemia. Posluchači klasické hudby se mohou těšit na pět koncertů, převážně v prostorách mikulovského zámku.

Foto: Jitka Sobotková
Mikulov rozezní festival Ars breamia. Přijedou i Švýcaři.

„Vystoupí klavírní trio, smyčcový kvartet i komorní orchestr a své skladby věnují dílu švýcarského skladatele Thüringa Bräma a skladbám, které s jeho dílem souvisí, ať už obsahem nebo jako inspirační zdroj,“ prozradila Jana Frantelová z Regionálního muzea v Mikulově.

Na festivalu vystoupí mladí švýcarští hudebníci spolu s hudebníky českými, kteří získali část svého hudebního vzdělání ve Švýcarsku, na závěr vystoupí též Komorní filharmonie Pardubice, kde Thüring Bräm mezi lety 1983 až 1993 působil jako hostující dirigent.

Vztah Thüringa Bräma k Česku a českým hudebníkům je velmi vřelý, zprostředkoval jim řadu kontaktů v zahraničí, zejména jako rektor Musikhochschule Luzern, kde studovalo mnoho českých hudebníků a kde špičkoví čeští interpreti i vyučovali (např. klavírista Ivan Klánský či cellista Marek Jerie).

„Posluchači se mohou těšit na dva koncerty švýcarského smyčcového kvartetu SONOS, první představuje kvartetní skladby inspirované písněmi, druhý uvádí kontrast mezi dvěma světy, symbolizované Haydnem na jedné a Brahmsem na druhé straně.

V prostorách Galerie Závodný zazní během matiné hudba 20. a 21. století včetně premiéry skladby Diversions mladého švýcarského skladatele Larse Werdenberga, oproti tomu zazní klasické Debussyho Trio pro flétnu, violu a harfu,“ doplnila Frantelová.

S Mikulovem a Luzernem spojený soubor Eben Trio uvede program „Zrcadlo času“, který staví vedle sebe vrcholné „Arcivévodské“ Trio Beethovena a pozdní dílo Gabriela Fauré.

Závěrečný orchestrální koncert s Komorní filharmonií Pardubice pod vedením mladého českého, ve Švýcarsku působícího dirigenta Karla Valtra uzavře festival premiérou houslového koncertu Thüringa Bräma (se sólistou Jiřím Němečkem), orámovanou skladbami Richarda Wagnera, Clauda Debussyho a Franze Schuberta, které spojují okolnosti vzniku, především určení pro soukromé provedení, Wagnerova Siegfried-Idyll byla uvedena v jeho luzernské vile k narození jeho syna, Schubertova 5. symfonie zase v soukromém salonu skladatelova mecenáše.

Festival je pořádán švýcarským spolkem „ars braemia“ ve spolupráci s Regionálním muzeem Mikulov a Galerií Závodný pod záštitou švýcarského velvyslance v Praze a je financován příspěvkem nadace Pro helvetia a švýcarských soukromých dárců.

yknivoNumanzeSaNyknalC

Reklama

Výběr článků