Hlavní obsah
Kaple sv. Martina v Nových Dvorech je už vysvěcena. Foto: Archiv města Bílovce

Město Bílovec zachránilo kapli sv. Martina v Nových Dvorech

V sobotu 15. září byla v Nových Dvorech u Bílovce za účasti zahraničních hostů slavnostně posvěcena kaple sv. Martina. Záchranu léta chátrající sakrální stavby zahájilo město Bílovec v roce 2016.

Kaple sv. Martina v Nových Dvorech je už vysvěcena. Foto: Archiv města Bílovce
Město Bílovec zachránilo kapli sv. Martina v Nových Dvorech

„Stavba odstartovala majetkovým vypořádáním a vybudováním odvodňovacího žlabu kolem kaple. Samotná renovace pak byla rozložena do let 2017 a 2018,“ vrací se k prvopočátkům projektu místostarostka Bílovce Sylva Kováčiková a dodává, že náklady na rekonstrukci dosáhly v průběhu zmíněných tří let hranice 1,572 miliónu korun.

„Ceníme si toho, že nám na rekonstrukci kaple přispěl částkou 500 tisíc korun nejen Česko-německý fond budoucnosti, ale darem ve výši 126 tisíc korun také partnerské město Bad Neustadt,“ zdůraznila.

Stav kaple sv. Martina byl podle jejích slov natolik vážný, že neumožňoval plnohodnotné využívání objektu k bohoslužbám a dalším účelům.

„Od původního záměru, kdy jsme po demolici původní kaple chtěli na stejném místě postavit novou, jsme nakonec upustili. Ve prospěch této drobné sakrální stavby starší více než 105 let totiž vystoupili nejen místní a zahraniční farníci, kteří k ní mají citový vztah, ale zájem o její záchranu projevila i Matice slezská v Opavě. Na nás bylo, abychom vzhledem k předpokládaným vysokým nákladům na její záchranu usilovali o cizí finanční zdroje. To se nakonec podařilo,“ uvedla.

V roce 2017 bylo podřezáno zdivo, vložena hydroizolace a ocelovou výztuží provedeno dodatečné statické zajištění stěny a trhlin ve zdivu. Odstraněno bylo i stávající zastřešení včetně krovu, stropu, podlahy i vnitřních a vnějších omítek. Následně bylo vytvořeno nové zastřešení včetně krovu a věrné kopie věžičky. Letos byla vyměněna okna a vstupní dveře, zhotoveny nové omítky, podlahy i osvětlení. Hlavní kříž, který symbolizuje sv. Martina, patrona kaple, ztvárnil akademický malíř Stanislav Lubojacký.                   

„Po celou dobu stavby jsme spolupracovali jak s bíloveckým děkanem Lumírem Tkáčem, tak s místními farníky, zejména s rodinou Seligovou. Konečné úpravy jsme konzultovali s akademickým malířem Stanislavem Lubojackým. Kus dobré práce odvedl i tým regionálního rozvoje našeho městského úřadu a při konzultacích s německou stranou velmi pomohl radní Norbert Nossek. Všem jmenovaným i těm, kteří se na renovaci kapličky jakkoliv podíleli, patří naše velké uznání a poděkování,“ dodala Sylva Kováčiková.

„Jsme moc rádi, že je kaple opravena. Věřím, že se z ní budou těšit i další generace," říká Marie Seligová, která se o tuto sakrální stavbu stará, uklízí ji a zdobí před bohoslužbami. Nyní sem chodí větrat, protože nové materiály potřebují vzduch.

„V Nových Dvorech žijí jen zhruba dvě desítky lidí, ale když je mše nebo pouť na sv. Martina, bývá tu plno. Přicházejí i občané z okolních obcí, Lukavce a Bravinného," pokračuje. „Často se tu zastavují turisté, třeba si jen na chvíli odpočinout," uzavírá s tím, že všichni už se těší na bohoslužbu na sv. Martina, kterému je kaple zasvěcena. Chystají se prý na ni i lidé z Bílovce a okolí. Letos se poprvé uskuteční ve zrekonstruované kapli.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků