Hlavní obsah
Mamografické vyšetření, dnes velmi komfortní je dostupné ve všech regionech a hrazené zdravotními pojišťovnami. Foto: Mamma centrum Breast Unit Prague

Mamografický screening rakoviny prsu v ČR má za sebou deset úspěšných let 

Datový audit mamografického screeningu, konference lékařů a radiologických asistentů z akreditovaných screeningových center v České republice přinesl přesvědčivé důkazy o úspěších mamografického screeningu.

Mamografické vyšetření, dnes velmi komfortní je dostupné ve všech regionech a hrazené zdravotními pojišťovnami. Foto: Mamma centrum Breast Unit Prague
Mamografický screening rakoviny prsu v ČR má za sebou deset úspěšných let 

Celonárodní program screeningu nádoru rakoviny prsu byl u nás zahájen v září roku 2002. Už během několika prvních let své existence se stal plně funkční a nezastupitelnou součástí léčby rakoviny prsu. Cíl tohoto celoplošného sledování žen byl a je naprosto zřejmý – odhalit rakovinu prsu včas, nejlépe v raném stadiu vývoje.

Nárok na bezplatnou preventivní screeningovou mamografii mají podle vyhlášky Ministerstva zdravotnictví České republiky ženy od 45 do 69 let každé dva roky. Mamografické vyšetření, dnes velmi komfortní, které je dostupné ve všech regionech a hrazené všemi zdravotními pojišťovnami, ovšem využívá stále málo žen. Zatím je to pouze necelých pětapadesát procent.

Program screeningu rakoviny prsu je plně organizovaný, provádí se v akreditovaných centrech. Během uplynulých deseti let fungování mamografického screeningu uskutečnili mamární radiologové 3 611 597 screeningových mamografií. Z toho zachytili u téměř 18 tisíc žen zhoubný nádor prsu. Dobrou zprávou je, že ze sedmdesáti procent to byly nádory v časných stadiích, což jednoznačně znamená skvělou šanci na vyléčení a dlouholeté přežití a pro pacientku během léčby minimální zátěž.

Před dvěma lety bylo v akreditovaných screeningových centrech diagnostikováno půl miliónu žen, z nichž téměř tři tisíce slyšely slovo pozitivní. Pro 70 procent z nich to ale nebyla zpráva zničující, protože jejich nádor byl zachycen v časném stádiu.

Nikdo se nemusí bát, když dostane pozvánku do screeningového centra. Adresné zvaní, to je další krok mamodiagnostiků a pojišťoven dát ženám další možnost přijít do akreditovaných mamodiagnostických center bez obav a současně jim připomenout, že chodit na preventivní mamografie je pro jejich zdraví a život víc než důležité, nezbytné. Péče o sebe, o své zdraví, by měla patřit k samozřejmostem života. Stejně tak jak chodíme k zubaři, ke gynekologovi nebo na kosmetiku, je dobré chodit na mamografii.

„Kdo chodí na screening, vrací se do práce a žije normální život, uzdravily se už tisíce žen a nepřišly o prs, dokonce nebyly léčené ani chemoterapií, nemocí prošly elegantně bez velké zátěže. Rakovině prsu neumíme zabránit, ale včasnou diagnostikou ve screeningových centrech ho můžeme zachránit,“ připomíná MUDr. Miroslav Skovajsová, primářka akreditovaného Mamma centra Háje Breast Unit Prague.

Ženy, které na screening nechodí, obvykle přijdou až ve chvíli, kdy si samy nahmatají bulku, mají horší perspektivu. Nejenže je nákladnější jejich léčba, ale i její výsledky jsou podstatně horší. Proto je adresné zvaní, které se začne uskutečňovat ve spolupráci se zdravotními pojišťovnami už v roce 2013, novou přímou cestou prevence rakoviny prsu pro ty ženy, které dosud s návštěvou screeningového centra váhaly.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků