Hlavní obsah
Foto: Eva Boráňová

Malá ochutnávka z Vaňkovka Festu 2016

Multižánrový festival Vaňkovka Fest zpestřuje léto Brňanům i návštěvníkům města již potřetí. Letos byla série kulturních akcí zahájena 17. června a poslední vystoupení můžeme shlédnout 2. září.

Foto: Eva Boráňová
Malá ochutnávka z Vaňkovka Festu 2016

Stejně jako v minulých letech využívají organizátoři  k prezentaci kultury prostranství mezi "Vaňkovkami", přesněji mezi nákupní a výstavní galerií.

Pod širým nebem je vybudováno pódium, které hostí divadelníky, hudebníky začínající i známé, zpěváky sólové i sbory, nové talenty i zkušené bardy. Filmům je věnován prostor ve food courtu galerie Vaňkovka, ve čtrnácti dnech se promítá pestrá směsice filmů napříč žánry i kinematografiemi. Speciální akce v programu jsou samozřejmě věnovány také dětem. A kdo má kultury dost, může si v nezvyklém prostředí Fait Gallery zacvičit jógu s Nikol.

Jedním z bodů nedělního programu bylo vystoupení smíšeného komorního pěveckého sboru Magnificat, který se zaměřuje především na náročnější církevní repertoár. Tento koncert byl podle slov uměleckého vedoucího sboru Petra Kolaře jejich prvním světským vystoupením.

Na většině z deseti žen a osmi mužů se projevila počáteční tréma, ale při druhé skladbě už si téměř všichni zpěv užívali a dokázali se u něj i usmívat. Ve více než hodinovém programu zazněla řada skladeb od klasiků i současných autorů, od Mozarta přes Janáčka až po Lauridsena. Sboristé vystřídali několik jazyků, vedle češtiny zpívali také německy, anglicky, latinsky a na závěr i staroslověnsky. Hudební vystoupení bylo zpestřeno přednesem krátkých básní brněnského básníka Jana Skácela.

Některé skladby by sice jistě mnohem lépe zněly v chrámovém prostředí, ale spousta diváků by se k ní právě z tohoto důvodu možná vůbec nikdy nedostala. Nápad přinést převážně duchovní skladby do venkovního prostředí a přiblížit ji tak širší veřejnosti si zaslouží pochvalu.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků