Hlavní obsah
Oslava deset let lesní školky Dítě v lese

Lesní školka Dítě v lese organizuje programy i pro dospělé

Když se řekne "lesní školka" představíme si většinou děti celoročně pobíhající na čerstvém vzduchu. Mokrovratská lesní školka Dítě v lese se ale nestará jen o rozvoj dětí, také zapojuje dospělého. "Adventní PoBytí v jurtě" vám pomůže najít cestu k sobě, do zákoutí vašich srdcí i duší.

Oslava deset let lesní školky Dítě v lese
Lesní školka Dítě v lese organizuje programy i pro dospělé

Už deset let udává Mokrovratská lesní školka Dítě v lese tón a inspiraci nově vznikajícím školkám podobného typu na Příbramsku. Miluše Jekoschová, zakladatelka této lesní školky, říká: „Cítila jsem potřebu něčeho jiného, než je klasické státní vzdělávání pro předškoláky, proto jsem se rozhodla založit vlastní lesní školku, i když to nebylo nic lehkého.”

Celostní vzdělávání, rozvoj nejen těla, ale také duše dítěte inspirovaného walfdorskou pedagogikou, celoroční pobyt dítěte v přírodě, sledování změn kolem sebe i v sobě, které jsou dány cyklem ročních období, malý kolektiv umožňující navázat hlubší přátelství a pevnější vzájemné vztahy to vše a mnoho dalšího přináší dětem pobyt v lesní školce.

Oproti klasickému vzdělávacímu systému přináší lesní školka ještě jeden benefit. Komunitu podobně smýšlejících a vzájemně se obohacujících lidí. Do školkového života jsou aktivně zapojováni také rodiče, kteří mají možnost přiblížit se svému dítěti v prostředí, kde tráví svůj čas, když oni musí pracovat.

Mají tak jedinečnou možnost sledovat rozvoj svých dětí na vlastní oči, řadu činností si pak mohou také prožít na vlastní kůži a lépe tak pochopit, co jejich děti prožívají vstupem do školky, který může pro mnohé děti i dospělé představovat nesnesitelnou trýzeň odloučení. V lesní školce nikdo nikdy není sám.

Význam komunity lesní školky Dítě v lese se úžasně projevil na přípravách i během samotné oslavy desátého výročí školky, které proběhlo letos v říjnu s velkým ohlasem a které navštívila téměř stovka bývalých i současných žáků, jejich rodičů, prarodičů, tet, strýců, babiček i dědečků.

Programy pro dospělé

Lesní školka tedy už ze své podstaty nikdy nebyla a nikdy nebude jen pro děti. Svou důležitou roli zde budou vždy hrát také dospělí. Majitelka školky myslí i na jejich potřeby a během roku připravuje programy pro ty, kteří více než děti žijí ve stresovém a uspěchaném životě, jehož negativní důsledky často ovlivňují právě děti.

Nejbližší akcí, které se lze zúčastnit je Adventní PoBytí v jurtě, které by před blížícím se náročným obdobím vánoc mělo uklidnit a naladit na vnitřní já. Akce začne 29. listopadu a potrvá do 1. prosince.

Miluše Jekoschová o programu říká: „Vydáme se samy k sobě, do zákoutí našich srdcí i duší. Zastavíme své myšlenky, abychom měly dostatek prostoru si pomalu, opravdu pomalu, ale zato velice důkladně poskládat všechny své priority, své skutky a činy, své sny a cesty, kudy dále směřovat a které cesty opustit. V ženském kruhu bezpečí. Budeme si moci dovolit být samy sebou. Večer zasedneme ke kamnům a tichý praskot dřeva nám dovolí sobě vyprávět svůj vlastní příběh - příběh, který chceme žít.”

Program je určen ženám, které cítí potřebu mít třeba i po dlouhé době tři dny jen pro sebe, což je dostatečná doba k tomu se zastavit a nadechnout, které by chtěly zažít unikátní adventní rituál a domů si přinést krásný adventní věnec, které hledají nové zážitky a zkušenosti, nová přátelství i zpětnou vazbu ke svým otázkám.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků