Hlavní obsah
Zatímco lékaři akci podporují svým mocným knírem, který je symbolem celosvětové kampaně, sestry nosí po celý měsíc na šatech odznak s logem Movemberu. Foto: Tereza Bulková, Nemocnice Šumperk

Lékaři Nemocnice Šumperk se zapojili do celosvětové akce Movember - s kníry bojují proti rakovině

Do celosvětové akce Movember – Kníry bojují proti rakovině se letos aktivně zapojili také lékaři a sestry urologického oddělení Nemocnice Šumperk. Zdejší lékaři si od 1. listopadu začali pěstovat mocný knír, který je symbolem kampaně a středem celého projektu.

Zatímco lékaři akci podporují svým mocným knírem, který je symbolem celosvětové kampaně, sestry nosí po celý měsíc na šatech odznak s logem Movemberu. Foto: Tereza Bulková, Nemocnice Šumperk
Lékaři Nemocnice Šumperk se zapojili do celosvětové akce Movember - s kníry bojují proti rakovině

Akci však podporují i zdravotní sestřičky, které nosí na podporu projektu odznaky s logem Movemberu.

Nemocnice navíc uspořádá ve středu 25. listopadu od 15.00 do 18.00 hodin ve své urologické ambulanci osvětovou preventivní akci, na které nabídne bezplatná vyšetření i odborné konzultace. Na Dni boje proti karcinomu prostaty a varlat nabídne také možnost podstoupit zdarma poměrně ojedinělý krevní test PHI na diagnostiku časného karcinomu prostaty, který doposud není hrazen zdravotními pojišťovnami.                    

V České republice diagnostikují lékaři každý rok rakovinu prostaty asi pěti tisícům mužů. I proto se rozhodli lékaři a sestry z urologického oddělení do akce zapojit a nabídnout také možnost konzultací a odborných vyšetření v rámci Dne prevence proti karcinomu prostaty a varlat.

„Vítáni jsou především muži ve věku od 40 let, kteří doposud vyšetření nepodstoupili. Doufáme, že tato osvěta některé z nich přiměje, aby za námi na akci dorazili,“ uvedla vedoucí sestra urologického oddělení Nemocnice Šumperk Alena Vlčková s tím, že akci Movember zde všichni považují za skvělý nápad.  

Den boje proti karcinomu prostaty a varlat nabídne mužům také možnost podstoupit poměrně ojedinělý krevní test PHI na diagnostiku časného karcinomu prostaty. Nemocnice Šumperk ho zájemcům v rámci akce Movember nabídne jako jedno z mála zdravotnických zařízení v zemi a navíc zdarma. Tento nový druh testu je mnohem přesnější než doposud používané stanovování celkového PSA, zatím však není hrazen zdravotními pojišťovnami.  

Šumperská nemocnice zároveň věří, že akce přiměje přijít také osoby, které dlouho trápí nějaký urologický problém, ale nenašly odvahu navštívit lékaře a přijít své potíže zkonzultovat. „Bohužel, lidé ani v dnešní době nevěnují prevenci dostatečnou pozornost. U řady onemocnění je však včasná diagnostika klíčová pro uzdravení,“ vysvětlila vedoucí sestra.  

Movember Foundation je vedoucí světová organizace, jejímž cílem je změnit tvář mužského zdraví. Vybízí muže, aby si nechali narůst knír v Movemberu a pomohli tak iniciovat diskusi o problematice rakoviny prostaty a varlat a získat nezbytné finanční prostředky na podporu programů zabývajících se zdravím mužů.

V České republice působí Movember od roku 2008, kdy se pár nadšenců kolem FMX Gladiator Games rozhodlo pěstovat knír za dobrou věc. V roce 2009 se připojila i Česká republika, jako teprve osmá země světa. Tehdy se do kampaně zapojilo jen pár desítek lidí. O rok později se počet účastníků rozšířil, stejně tak přibylo i množství vybraných finančních prostředků. Loni se do akce zapojilo přes 20 tisíc lidí.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků