Hlavní obsah
Foto: Pavel Čempěl

Kurz sebeobrany má úředníkům pomoci zvládnout agresivní klienty

Intenzivní kurz sebeobrany mají za sebou úředníci z bohumínské radnice. Šlo už o druhou akci tohoto typu. Nácvik s profesionály má sociálním pracovnicím, bytovým techničkám a dalším zaměstnancům pracujícím v terénu pomoci zvládnout krizové situace, do kterých se při své práci leckdy dostávají.

Foto: Pavel Čempěl
Kurz sebeobrany má úředníkům pomoci zvládnout agresivní klienty

Trénink nyní s úředníky absolvovali i asistenti prevence kriminality. Urážky, nadávky, vyhrožování, omezování osobní svobody či dokonce fyzický útok. I takové zkušenosti si ze své práce odnášejí někteří pracovníci bohumínské radnice. Zvláště ti, kteří mají na starost předávání či vyklízení obecních bytů a terénní práci se sociálně znevýhodněnými občany.

Shodují se, že se často stávají terčem slovních útoků, někteří z nich už se potkali i s tím, že je někdo proti jejich vůli zamknul v bytě či sklepě, vyhrožoval skokem z okna nebo se je snažil atakovat.

Radnice proto v posledních měsících opakovaně zajistila lidem z úřadu speciální kurz, v němž se učí zvládat konflikty. Tentokrát se k úředníkům připojili asistenti prevence kriminality, kteří při práci v terénu nemohou používat žádný typ zbraně.

„Vzhledem k tomu, že se často pohybujeme v rizikových lokalitách, možnost proškolení v oblasti sebeobrany a zvládání vyhrocených situací vítáme. Pokud dojde k nějakému konfliktu, voláme kolegy z městské policie a čekáme do jejich příjezdu. Nicméně musíme být připraveni i na možnost, že se násilí ze strany některých občanů nevyhneme,“ shodli se asistenti prevence kriminality s tím, že nejčastěji jde o osoby pod vlivem návykových látek, ať už alkoholu či drog.

Kurz zahrnoval jak teoretickou část, tak i praktický nácvik technik. Absolventi se dověděli, jaké mají možnosti obrany v kanceláři i na ulici, jak postupovat v případě výhrůžek a fyzického útoku. Osvojili si základní postoje a techniky, které zvyšují procento úspěšné obrany při napadení. Trénink vedl zkušený odborník s dlouholetou praxí.

„Máme za sebou zkušenosti s výukou sebeobrany zaměstnanců úřadů, zdravotnických zařízení i bezpečnostních složek. Bohumín je jedním z mála měst, které pořádá kurz opakovaně, což je pro účastníky prospěšné. Na rozdíl od  jednorázových kurzů si mohou po čase osvěžit nabyté znalosti a prohlubovat schopnost použít účinné techniky tak, aby co nejvíce eliminovali ohrožení,“ řekl instruktor Petr Cihelník.

Jelikož si zaměstnanci výsledky kurzu pochvalují a cítí se díky nim sebevědoměji a bezpečněji, radnice v nich plánuje pokračovat i v budoucnu.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků