Hlavní obsah
Šťastná autorka s pokorou, tak to je Jana Marešová Foto: Felix Pašek

Křest knihy Jany Marešové proběhl pod širým nebem

Poslední letní den v pátek 21. září byla v pražském parku Lannova pod širým nebem pokřtěna neobyčejná kniha Jany Marešové Nebojme se bát. Křtiny jistě budou pro mnohé nezapomenutelné díky skvělé atmosféře a prosluněnému dnu.

Šťastná autorka s pokorou, tak to je Jana Marešová Foto: Felix Pašek
Křest knihy Jany Marešové proběhl pod širým nebem

Čím je kniha neobyčejná? Především způsobem podání velmi ošemetných témat strachů, které trápí naše nejmenší a zároveň je i hodnotným pomocníkem pro malé i velké rozpravy rodičů s dětmi nad tím, čeho se doopravdy bojí. A nezůstává jen u toho, je i nápovědou, jak se s některými vypořádat.

Do popředí současných dětských knih se zaslouženě dostává i díky skvělé lince přerámování traumatizujících příběhů. Autorka chytlavě přejmenovala například trému, tmu či nejistotu na Tremulu, Tmavruši, Hypochondříka a vyklubalo se i několik dalších. Čtenářům se tak dostává dobrých rad, jak takové strachoty překonat i jak nad nimi vyzrát, třeba jednoduchou říkankou, anebo pořádným super zaklínadlem.

Historie „Nebojme se bát“ se začala psát při jedné nevinné prázdninové bojovce, která se konala za super úplňku v roce 2014. Toho večera si Jana Marešová uvědomila, kolik nejrůznějších strachů v sobě děti nosí. Strach ze školy, strach o zdraví rodičů, strach ze změn, strach ze tmy... 

„Dva roky trvalo přivést na svět tuto křehkou a zároveň věřím, že užitečnou, pomůcku pro děti a hlavně rodiče. Ti jsou často původci anebo přenašeči vlastních strachů na děti ve snaze je před vším ochránit,“ prozradila Jana Marešová. 

Nové dítko mělo své kmotry, jedním z nich byl Oldřich Lomecký, starosta MČ Praha 1, dalším byl perkusionista Tokhi, oba knihou hned listovali a nešetřili uznáním. Kmotřičkou byla Olga Roučková, první Češka, která se postavila na start Rallye Dakar a cílem projela ve své kategorii jako třetí žena světa. Před několika týdny vybojovala i svůj první titul Mistra světa.

Nechyběly ani sudičky od koní: Radka, Verunka a Daniela, a ty doplnila psycholožka Blanka Kejíková Antošová, která dala autorce cenné rady, jak se strachy pracovat. Knize přišly popřát vše nejlepší i známé osobnosti, například maminka dvou holčiček Romana Jákl Vítová, talentovaný zpěvák Jakub Vaňas a Petr Kutheil, který má na svém kontě nepřeberné množství muzikálových rolí.

„Strach je opravdu každodenní téma, rozhodně jsem nechtěla děti ještě více strašit, rozhodla jsem se proto, že celou knížku pojmu jako novodobé bajky. Strach je vždy ztvárněn určitou nadpřirozenou podobou, která představuje to ustrašené JÁ v nás. Nikde jinde se totiž strach nebere,“ popsala v závěru křtu svoji knihu Jana Marešová.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků