Hlavní obsah
Ivo Sedláček - z instalace v Městském divadle Zlín.Zleva: Nahoře a dole, 2011 a Krajinka, 2011 (akryl, papír, cca 330 x 150 cm) Foto: archiv KGVU ve Zlíně

Krajská galerie ve Zlíně vystavuje díla výtvarníka Iva Sedláčka

Krajská galerie výtvarného umění ve Zlíně zpřístupnila ode dneška výstavu děl výtvarníka Iva Sedláčka. Výstava nese název Horizont událostí / Tvorba z let 2011 – 2014. K vidění je v přízemí 14. budovy 14|15 BAŤOVA INSTITUTU.

Ivo Sedláček - z instalace v Městském divadle Zlín.Zleva: Nahoře a dole, 2011 a Krajinka, 2011 (akryl, papír, cca 330 x 150 cm) Foto: archiv KGVU ve Zlíně
Krajská galerie ve Zlíně vystavuje díla výtvarníka Iva Sedláčka

Ivo Sedláček (1961) studoval na katedře výtvarné výchovy na Pedagogické fakultě brněnské univerzity. Je spoluzakladatelem a ředitelem Zlínské soukromé vyšší odborné školy umění. Jako umělec se věnuje především malbě, s níž však, proti tradičnímu pojetí tohoto média, zachází velmi volně. V posledních letech reflektují jeho velkoformátové obrazy kosmogonické myšlenky.

Název výstavy je záměrně mnohoznačný. „Horizontem událostí může být míněna psychologická mez či filozofický rámec komunikace a poznání. Primárně však odkazuje k fyzikálnímu pojmu označujícímu plochu v prostoročasu, která pro daného pozorovatele vymezuje oblast, ze které ho nemůže dosáhnout žádné elektromagnetické záření. Typickým příkladem horizontu událostí je hranice černé díry. Obecně jde tedy o jev, který vytváří hranici poznání v přírodních vědách,“ řekl kurátor výstavy a ředitel galerie Václav Mílek.

Název výstavy a názvy některých z vystavených děl nejsou zvoleny náhodně a nejsou bez souvislosti. Dívat se však na předkládané dílo Ivo Sedláčka jako na ilustraci k výzkumu fyziky vesmíru by bylo nepochopení.

V celku tvorby Ivo Sedláčka, byť se formálně i obsahově proměňuje, má velký význam kontinuita. Témata jeho starších děl se postupně vynořují v těch novějších, přestože se často nejedná o záměrné navázání. I v případě této výstavy tomu tak je. „Pokusili jsme se to připomenout v rámci instalace, uvedením několika kreseb z 80. let,“ dodal Václav Mílek.

Až do konce devadesátých let bylo autorovi vlastní především figurální vyjádření – člověk, potažmo jeho vztah k prostředí, lidské vztahy, komunikace… V tomto ohledu lze hovořit o existenciálním aspektu v Sedláčkově tvorbě. Ten je čitelný i na obrazech z posledních let.

Věčné napětí mezi známým a neznámým, touha poznat víc, než nám naše přirozené schopnosti umožňují. Tyto obrazy jsou autonomní realitou, protože nejsou závislé na smyslovém vnímání, nejsou však autonomní ve vztahu k přírodě svým způsobem vzniku a hlavně svým tématem. Tím je totiž skutečnost, svět.

Výstava potrvá do 20. dubna 2014 a je otevřena denně mimo pondělí od 10 do 18 hodin.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků