Hlavní obsah
Masopustní průvod souboru Jasénka centrem Vsetína Foto: František Novotný

Konec masopustu vyvrcholí "Fašankama na Vsetíně"

Dům kultury Vsetín společně se Souborem valašských písní a tanců Jasénka a s Muzeem regionu Valašska zvou všechny příznivce tradic, folkloru, zábavy i masopustních dobrot v sobotu 25. února na Fašanky na Vsetíně.

Masopustní průvod souboru Jasénka centrem Vsetína Foto: František Novotný
Konec masopustu vyvrcholí "Fašankama na Vsetíně"

Od 10.00 hodin bude program zahájen Masopustním průvodem s Jasénkou a voděním medvěda před Domem kultury a v centru města. Medvědovi byla přisuzována plodnostní a blahonosná moc. Při návštěvě stavení medvěd tančil s hospodyní a dalšími ženami, aby se na ně přenesla plodnost, kterou symbolizoval.

V průvodu mezi maškarami, s nimiž je spojena řada magických vlastností, dále nesmí chybět pohřebenář neboli slaměný, nevěsta s ženichem, cikánka, kominík nebo řezník. V průvodu je možné spatřit také postavy parodující různá povolání, časté jsou masky zvířat, nověji i pohádkové a filmové postavy.

Fašankovými průvody se ohlašuje konec masopustního bujarého a veselého období s hojností jídla, které trvá vždy od svátku Tří králů do Popeleční středy, po němž již začíná předvelikonoční půst. Na Vsetíně ale bude průvod připomínat a zvát také na další připravený program.

Mezi 14. a 17. hodinou na Horním městě připravilo Muzeum regionu Valašsko Zámecký masopust provoněný koblížky a slaninou, který nabídne program pro děti i dospělé, maškarní bál s výukou lidových tanců, výrobu vlastních masek, pečení koblih a vyhlášení výsledků soutěže o nejvykutálenější domácí koblížek, prodej zabíjačkových specialit a mnohé další. Účinkuje Hafera z Nového Hrozenkova. Vstupné: dospělí 40 Kč, zlevněné 20 Kč, rodinné 90 Kč, návštěvníci v maskách poloviční vstupné.

Vyvrcholením fašanku bude od 19.00 hodin ve velkém sále Domu kultury Fašanková zábava.

„Fašanky patří ke kmenovému repertoáru souboru Jasénka. Letošní Fašanková zábava bude po mnoha letech opět uvedena ve velkém sále Domu kultury Vsetín. V průběhu večera se mohou návštěvníci těšit na tradiční fašankové tance – Tanec fašankářů a Luženský fašank, které se během roku neprezentují tak často. Neodmyslitelnou součástí a vyvrcholením večerního programu bude tradiční průvod masek s pochováváním basy, který mohou návštěvníci vidět pouze jednou v roce, právě během tohoto programu. Během večera však budou předvedeny i další tance, které patří k běžnému repertoáru souboru,“ uvedla Helena Galetková, prezidentka folklorního spolku.

K tanci, zpěvu i k poslechu budou hrát cimbálové muziky Jasénka a Jasan.

Pořádá: Dům kultury Vsetín, Město Vsetín, Folklorní spolek Jasénka a Muzeum regionu Valašsko.

Další informace: www.dkvsetin.cz, www.jasenka.com nebo www.muzeumvalassko.cz.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků