Hlavní obsah
hrad z podhradí od Dyje Foto: Petr Hejna

Kollmitz, rakouský hrad, kde se Čechů tak báli, až duši ďáblu prý upsali

Na východ od města Raabs an der Thaya se nad Dyjí tyčí mohutná zřícenina hradu Kollmitz. Obranná „Česká zeď“ na severozápadě jedné z největší zřícenin u našich jižních sousedů dokumentuje obavy majitelů z českých výbojů v 15. století.

hrad z podhradí od Dyje Foto: Petr Hejna
Kollmitz, rakouský hrad, kde se Čechů tak báli, až duši ďáblu prý upsali

Máchovsky malebná příhraniční zřícenina Kollmitz je coby hrad poprvé písemně doložena z 12. století. Naproti stával před ním hrad Hauenstein, sloužící pravděpodobně jako ochrana brodu přes Dyji pod ním tekoucí. 

Dnešní hrad vystavěli páni z Wallsee v 13. století. Ve vlastnictví hradu se střídalo mnoho šlechtických rodů. Např. roku 1346 to byl Weichard z Winkelu, po koupi roku 1362 jej získal Ratold Chrattzer z Ouenu. Rok nato byl ve správě zemského soudu a od roku 1371 ho vlastnili Jan a Bedřich z Tyrna. V letech 1411 až 1420 byl na něm pánem baron z Hofkirchenu, pocházející z významného bavorského rodu, později hrad spadal pod nedaleký klášter Geras a roku 1708 počal jeho pozvolný zánik. 

K dějinám země České se váže kolem roku 1450 vybudovaná, na 160 metrů dlouhá zeď s branou a baštami, vystavěná na obranu před vojskem našeho krále Jiřího z Poděbrad.

Česká zeď se nachází zhruba 350 metrů směrem na severozápad od samotných hradeb Kollmitzu. Z této strany byl hrad totiž nejsnáze napadnutelný. Z ostrohu konce zdi je pěkný výhled na řeku pod lesem, kde se nachází.

Ke zdi se váže i pověst o ďáblu a smlouvě s ním, po kterém zůstal ve zdi otisk jeho drápu, když odnášel branou pána, který mu upsal duši odměnou za to, že mu zeď postaví v termínu do sedmi dnů. A není to zdaleka jediná pověst s hradem spojená, další jsou o trpaslících, loupeživých rytířích, ďáblově církvi, o uhlíři a ďáblovi, ukrytém pokladu a jiné.

Tatam jsou doby, kdy náš kdysi chrabrý národ naháněl za hranicemi obavy jinak, než cedulkami v obchodech prosperujících sousedů typu „Češi, nekraďte!“

Nejkrásnější výhled na meandr Dyje však skýtá pozvolné stoupání k vrcholkům věže, které má zřícenina zpřístupněné hned dvě. Objekt zříceniny je celkově volně přístupný (což u nás by při podobně rozsáhlé památce byla rarita), klíč od vyšší vyhlídkové věže obdržíte za 2 eura v občerstvení u gotického vchodu do hradu, kde je i malé muzeum.

K hradu se lze snadno dostat k hlavní bráně z vísky Kollmitzgraben přes most, či  z Kollmitzdörflu dorazit před Českou zeď. Otevírací doba hradu je: květen až říjen ve dnech od pondělí do pátku 10:00 - 17:00 hod., v sobotu a neděli pak o hodinu déle, tj. do 18:00 hod. 

S nadcházejícím časem prázdnin a toulek po památkách tento úchvatný hrad v blízkosti našich hranic rozhodně stojí za návštěvu.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků