Hlavní obsah
Foto: grada

Kniha Praha neznámá vás zavede i Na Kocourky, střešovické „zlaté uličky“

To si říkáte, že všechno znáte, nic vás nemůže překvapit. Kdepak Praha, tu máte projitou. Nemáte, alespoň většina z nás. Jsou zákoutí, koutí i předkoutí, která vám vyrazí dech. Třeba staré Střešovičky, nebo vily kolem Ořechovky.

Foto: grada
Kniha Praha neznámá vás zavede i Na Kocourky, střešovické „zlaté uličky“

Méně známá Matka měst

Vydáte se za zašlou slávou Barrandovských teras, navštívíte Nový svět. Je sice už trochu více frekventovaný, ale publikace Petra Rysky Praha neznámá vás zavede i na dvorky, kam se běžně nepodíváte. Mě nejvíce okouzlila Ořechovka s pestrostí předválečných a meziválečných vil, mnohdy honosných sídel od cihlové architektury po modernu.

Zvláště po ránu, kdy pod platany potkáte pejskaře nebo pár běžců, je tu velmi příjemně. Ale Praha neznámá mě zavedla i do Klánovic, k nádherné architektuře Bohnic později uloupené velkými sídlišti, zajel jsem se podívat do Klánovic i na chudinskou kolonii Na Slatinách.

Praha nejsou jen zastavěné plochy, monumentální architektura gotiky, renesance  a obří hmoty barokních paláců. Prahu najdete i ve venkovské zástavbě Dolních  Počernic a Hostavic. Jen se umět dívat a dokázat ocenit tu přehlídku lidského umu, který částečně mizí v zájmu honby za penězi. Prahu obklopují ze všech stran obří krabice skladů. Orná půda mizí.

Rozhodně se vyplatí vzít si Prahu neznámou, vyjít si třeba v podzimní odpoledne podívat se na Prahu mystickou, protože stále krásnou.

Mazlivé jméno, domky tu předou krásou

Třeba na Kocourky, bývalou viničnou usedlost na rohu v ulici Ve Střešovičkách. Kdysi se jako Kocourka nazývala celá jižní stráň od Andělky k Břevnovu. Dnešní podoba domu je z druhé poloviny 18. století, ale usedlost je daleko starší, je výtvarně zaznamenána roku 1685.

Procházím úzkou uličkou, která byla centrem vesničky. Stojí tu repliky plynových lamp, zahrádky v květu vysílají paletu barev i vůní. Třebaže je ulička velmi stará, název Na Kocourkách obdržela až v roce 1957.

Stavení jsou tu zapuštěna do pískovcových skal, jděte pomalu a kochejte se. Přes Petynku se dostanete až k opravené Kajetánce, která vypadá uprostřed parku jako malý zámek. Je zde i výborná restaurace. Přejít můžeme na pár set metrů vzdálený Nový svět a pokračovat k Hradu. Trasy na poznávání si najdete v knize sami.

Vydala Grada Publishing.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků