Hlavní obsah
Zástupkyně kastelána Monika Tuková představuje pověstmi opředený Žižkův palcát, který se po více než 200 letech vrátil do kláštera v Plasích. Foto: Pavel Duchoň

Klášter Plasy opět uchovává palcát českého rebela Žižky

Blíží se návštěvnická sezóna a i v letošním roce nabídne Klášter v Plasích návštěvníkům zajímavé novinky.

Zástupkyně kastelána Monika Tuková představuje pověstmi opředený Žižkův palcát, který se po více než 200 letech vrátil do kláštera v Plasích. Foto: Pavel Duchoň
Klášter Plasy opět uchovává palcát českého rebela Žižky

Plaskou klášterní knihovnu letos obohatí další zajímavý exponát, palcát, jehož původním vlastníkem měl být sám Jan Žižka. Předmět se do Plas vrací po více než 230 letech a to díky správě státního zámku Kynžvart, která jej do Plas zapůjčila.

Jaký je příběh Žižkova palcátu?

Podle tradice uchovávali plasští cisterciáci Žižkův palcát v jedné z klášterních kaplí, snad jako připomínku husitských válek, jež přestavovaly velmi dramatické období v dějinách zdejšího řádového domu. Zároveň mohla zbraň symbolizovat odhodlání, se kterým bylo tehdy rozvrácené opatství později v baroku opět vybudováno. Poslední cisterciák ochraňující tento symbol odhodlání a pevnosti byl podle tradice opat Celestin Werner, jenž si jej nechal u sebe i po nuceném odchodu roku 1785 při zrušení kláštera.

„Bývalý opat asi také tak trochu doufal v houževnatost a pevnost plaského kláštera, který přečká mnohá protivenství,“ uvádí správce kláštera v Plasích Pavel Duchoň a dodává: „Vynaložil velké úsilí při snaze o obnovení zdejšího konventu, avšak neúspěšně.“

Od roku 1826 převzal správu nad plaským panstvím vrchnostenský úřad knížete Metternicha. Právě v tomto období se palcát, k němuž se váže tak zajímavý příběh, stal exponátem muzea kuriozit, které si nechal zřídit kníže Metternich na zámku Kynžvart.

„Po určité době byl příběh o Žižkově vlastnictví správci muzea zpochybněn. Palcát se pak v polovině 20. století zařadil mezi ostatní anonymní zbraně v kynžvartské zámecké zbrojnici,“ dodal kastelán.

Správa zámku Kynžvart souhlasila se zapůjčením předmětu a díky tomu bude k vidění v Plasích, konkrétně na prohlídkové trase Konvent, kde se stane součástí expozice v knihovním křídle. Právě zde dochází v posledních letech k postupné reinstalaci a soustředí se sem podobné předměty připomínající slávu a věhlas plaského řádového domu.

Co čeká na návštěvníky v roce 2017 v Klášteře v Plasích?

Kromě nabízených prohlídkových okruhů Konvent, Kostel a Hodinová věž, je připraven bohatý kulturní program, zahrnující noční prohlídky, divadlo, koncerty, výstavy a řadu dalších zajímavých akcí. I letos se budou konat, již potřetí, speciální prohlídky zvané Monastýrování, na kterých s Klášterem Plasy spolupracuje klášter v Kladrubech a od loňského roku také kláštery v Teplé a Zlaté Koruně.

Nově se v nabídce kláštera objevily dárkové poukazy, které lze zakoupit na základní prohlídkový okruh Konvent.

Další informace o klášteře a jeho novinkách na prohlídkových trasách i v kulturním programu sezóny 2017 lze nalézt na internetových stránkách objektu www.klaster-plasy.eu

yknivoNumanzeSaNyknalC

Reklama

Výběr článků