Hlavní obsah
Kapesní popelník vypadá jako dekorace představující vojenskou nebo jezdeckou čapku. Foto: Anna Čelouchová

Kam s nedopalky od cigaret, věděli už před sto lety. Přesvědčte se v zámku Mníšku pod Brdy

Zámek v Mníšku pod Brdy byl dlouhé roky očím turistů zapovězen. Dnes již mohou návštěvníci do jeho komnat nahlížet dle libosti a vnímat atmosféru první republiky, která dýchá téměř ze všech zámeckých interiérů. Je představena zejména množstvím drobných praktických předmětů denní potřeby.

Kapesní popelník vypadá jako dekorace představující vojenskou nebo jezdeckou čapku. Foto: Anna Čelouchová
Kam s nedopalky od cigaret, věděli už před sto lety. Přesvědčte se v zámku Mníšku pod Brdy

Zámek v Mníšku pod Brdy potkal po druhé světové válce podobný osud jako i další statky převážně drobné šlechty. Poté, co byli vystěhováni jeho poslední majitelé, byl určen k jiným účelům než ke zpřístupnění veřejnosti. Po krátkých peripetiích tu byl umístěn archiv ministerstva vnitra. Protože se tu vyskytovaly i poměrně citlivé materiály, byl pečlivě střežen a lidé se k němu raději ani nepřibližovali.

Když ho ale po více než půlstoletí dostal do své správy památkový ústav, vše se změnilo. Zámek se opravil, interiéry zrestaurovaly, vybavily nábytkem a otevřely návštěvníkům. Inspirací pro zařizování pokojů byly fotografie představující místnosti v době první republiky, kdy na Mníšku bydlel poslední rod Kastů.

Náladu první republiky nenavozuje jen nábytek nebo dobové černobílé snímky, ale zejména spousta zajímavých drobností, které se tehdy běžně používaly v denním životě. Mnohými z nich bychom se mohli inspirovat i v dnešní době.

Patří mezi ně i praktický kapesní popelník, který mohou návštěvníci spatřit v poslední místnosti první prohlídkové trasy. Na první pohled vypadá jako pouhá dekorace představující snad vojenskou čepičku, ovšem uvnitř se skrývá dostatečný prostor a předmět nabývá praktického využití.

Kuřáků bylo i tehdy poměrně dost, ale nedopalků se určitě nepovalovalo po zemi tolik jako dneska. K eleganci a noblese gentlemanů první republiky patřil právě i zvyk používat kapesní popelníky, a tak nemuseli řešit známou nerudovskou otázku "Kam s ním"? Dlužno dodat, že ani dnes si s ní mnoho lidí hlavu neláme…

Praktický kapesní pomocník byl vždy po ruce, využíván venku i uvnitř. Kuřák do něj decentně odklepával popel i uhasil a odložil nedokouřený zbytek. Popelník se pak pevně zaklapl a nikdo nemusel mít obavy, že by mu nepořádek zašpinil kapsu. Byli ti naši předkové skutečně moudří.

Mníšecký zámek je v současné době otevřen celoročně. Návštěvníkům nabízí dva prohlídkové okruhy, výstavy i rozmanitý program pro rodiny s dětmi. Ten nejbližší přijde ani se nenadějeme. Během času adventu se budou každý víkend konat vánoční dílničky i speciální Vánoční prohlídky s adventními zvyky. Jako každý rok se začátkem prosince otevře i zámecké peklo s čerty a Mikulášem.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků