Článek
O čtrnácté hodině se občané města sešli v Parku hrdinů u položení věnce k památníku padlých v první světové válce a obětí druhé světové války. Čestnou stráž tu stáli mladí vodní skauti, jejich kamarádi pak dekorovali všechny příchozí trikolórami.
Starosta města Pavel Fojtík připomněl, že bezprostředně po ohlášení vzniku republiky v Praze 28. října 1918 se v Nymburce konalo v 15 hodin veřejné shromáždění, kde se občané spontánně přihlásili k novému svobodnému státu.
Podplukovník v. v. Vladimír Rykl pohovořil o nezastupitelné úloze našich legionářů, jejichž boj předcházel vzniku republiky.
Následovala krátká ekumenická bohoslužba, kterou společně celebrovali P. Jaroslav Krajl z římskokatolické farnosti u sv. Jiljí, Kateřina Roskovcová, farářka Českobratrské církve evangelické, a farář Českobratrské církve husitské Jan Kohout.
Pak se všichni přítomní přesunuli do nedalekého Parku dr. Gustava Brzoráda. Tady byla před padesáti lety, 26. října 1968, zasazena Lípa svobody.
V její blízkosti pak Pavel Fojtík, Jaroslav Krajl, Vladimír Rykl a skautka Klára Čenovská zasadili novou lípu srdčitou – Strom svobody stého výročí založení Československa.
I přes intenzivní déšť a velmi sychravé počasí pak lidé v hloučcích setrvali. Ti dříve narození hovořili o stěžejních chvílích předchozích desetiletí. Například Jiří Černý zavzpomínal, jak tu jako patnáctiletý byl přítomen, když byla před padesáti lety lípa, jež má dnes krásně rostlou korunu pozlacenou podzimem, vysazována.

Starosta Pavel Fojtík s pplk. Vladimírem Ryklem, v doprovodu duchovních, přišli položit věnec k památníku.

Ekumenická bohoslužba.

Přihlížející občané.

Strom svobody byl vysazen v sousedství padesátileté lípy.