Hlavní obsah
Na galavečeru vystoupí Ondřej Hutník, známý pod přezdívkou Spejbl i světový šampión mezi profesionály, dvoumetrový Tomáš Hron, přezdívaný Chřestýš. Foto: www.justfight.cz

K-1 a esa thaiboxu na prestižním mezinárodním galavečeru v pražské Lucerně

V pražském Paláci Lucerna se rodí nová, předsilvestrovská tradice fascinujících zápasů podle pravidel K-1 a zápasů thaiboxerek a thaiboxerů. Prestižní mezinárodní galavečer nabídne v premiéře 30. prosince od 18 hodin nejpopulárnější z bojových sportů a bojových umění.

Na galavečeru vystoupí Ondřej Hutník, známý pod přezdívkou Spejbl i světový šampión mezi profesionály, dvoumetrový Tomáš Hron, přezdívaný Chřestýš. Foto: www.justfight.cz
K-1 a esa thaiboxu na prestižním mezinárodním galavečeru v pražské Lucerně

Předsilvestrovská pražská sportovní i kulturní a společenská lahůdka, prestižní galavečer thaiboxu a K-l, představí pečlivě vybírané česká i zahraniční esa bojových sportů. Galavečer v Lucerně bude proto nad všechny jiné, jaké jsme u nás zatím ještě neviděli.

Kdo už je ve startovní listině jistý: nejpopulárnější pražský thaiboxer Ondřej Hutník, známý pod přezdívkou Spejbl, další světový šampión mezi profesionály, dvoumetrový chovatel hadů z Brna Tomáš Hron, přezdívaný Rattlesnake – Chřestýš, udatný Lukáš Dvořák, největší slovenský talent muay thai ze Žiliny Miro Cingel, 100kilový a dvoumetrový Luboš Raušer – svěřenec otce čs. thaiboxu, trenéra Petra Macháčka a další Čech, který je stěží k poražení, borec  Radek Buš či kolínský Jakub Malich. Na ženský duel se připravuje moravská thaiboxerka Lucka Mlejnková.

V současné době finišují poslední jednání se zápasníky v Nizozemsku, v Německu, v Portugalsku, v Bělorusku, na Ukrajině. Rodí se matchmaking, jaký nutně udělá příznivcům adrenalinu i férového sportovního boje den před Silvestrem radost. Takovou atmosféru ještě Lucerna ve finiši roku nezažila. Letošní premiérový galavečer pořádá mezinárodní řetězec prodejen sportovního vybavení JustFight.cz ve spolupráci s promotérskou stájí MaXimus – World fight team.

Thaiský box, též thaibox, thaibox, thaisky: muay thai

Je to plnokontaktní bojové umění, jedno z nejtvrdších, s kořeny v Thajsku. Zápasí v něm dvojice bojovníků (bojovnic) v boxerském ringu (původně i mimo něj, například na tržištích). Na rozdíl od klasického boxu vedle šermu rukama povoluje i aktivní obranu a útoky lokty, koleny a nohama. Bojuje se v thaiboxerských rukavicích, na boso. Profesionálové bez chráničů (kromě chráničů úst a genitálií). I při sportovních zápasech, včetně zápasech světového šampionátu, mohou být bojovníci ozdobeni úplety, do ringu mohou vstupovat s čelenkou z provazů (Mong-Kon). Před utkáním mohou projevit svoji osobnost, odhodlání, odvahu, ale i pokoru, při rituálním tanci bojovníka s modlitbou (Wai-Kru).

K velkému růstu popularity přispělo i množství akčních filmů s thaiboxery. Ačkoliv muay thai není sportem, který by se zatím vešel do olympijského programu (podobně jako zápas s řecko-římskými kořínky, judo s tradicí z Japonska atd.), světová federace IFMA – International Federation of  Muaythai Amateur v posledních letech spolupracuje s Mezinárodním olympijským výborem.

V ČR se thaibox etabluje od počátku 90. let minulého století a garancí jeho kvality je Česká Muay Thai Asociace (C.M.T.A.), samostatný sportovní svaz v čele s prezidentem Petrem Ottichem.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků