Hlavní obsah
Další retro, tentokráte jednostranně zaměřené na kalhoty. Foto: Jota Brno

Jeans story, pracovní kalhoty, které nikdy nevyjdou z módy

Michal Petrov navazuje knihou o džínsách, texaskách... na své předchozí tři Retro knihy. Kalhoty zakazované, přivádějící v minulosti soudruhy k zuřivosti spolu s dlouhými vlasy. Džíny opovrhované, záviděné, sháněné v Tuzexu. Protiklad uhlazeným tesilkám, nyní běžná součást šatníků všech generací.

Další retro, tentokráte jednostranně zaměřené na kalhoty. Foto: Jota Brno
Jeans story, pracovní kalhoty, které nikdy nevyjdou z módy

Pracovní kalhoty s laclem cvočky, kapsičkou na hodinky byly určeny pro dělníky, převážně pracující na plantážích. Ve westernech se objevovaly jako součást kovbojské výstroje. O jeansech se zpívalo ve Starcích na chmelu - Milenci v texaskách, Modrá z džín zpíval Michal Tučný, textů s námětem texasek je mnohem více.

Klasické rifle byly v Tuzexu za 40 bonů, se zipy na kapsách za 45, kdo měl strausky byl king, značek přibývalo. I československý výrobce se pustil do šití, jenže...

Zkrátka jeansy, kam se  podíváte.

Nesmrtelné kalhoty

Džíny a rokenrol jsou mocnější než Rudá armáda, řekl kdysi francouzský filozof Régis Debray a je fakt, že zatímco armáda s rudou hvězdou z Československa odtáhla, džíny zůstaly.

Při jejich invazi nebyly vidět hlavně pušek, nýbrž pačesaté hlavy prvních odvážlivců. Žádné zákazy téhle vlně nedokázaly učinit přítrž, žádná překážka nebyla dost vysoká, aby ji modré nohavice nepřekročily. Ani v Československu, ani jinde ve východním bloku, jak dokazuje Michal Petrov ve své poslední knize.

I přes společné jmenovatele psaly džíny svou indigovou barvou v každé zemi socialistické Evropy jiný příběh. Ačkoliv tenhle evergreen módy dnes vnímáme absolutně samozřejmě, kdysi ztělesňoval pro drtivou většinu mladých sen, který často zůstal nenaplněný celé roky. Co byli ochotni pro něj podstoupit a riskovat? Jaké byly cesty pašeráků, překupníků a veksláků? Kde se vůbec celá ta modrá posedlost zrodila? A proč musí nést kniha Jeans Story. Retro Blue anglický název?

(Anotace nakladatelství Jota Brno)

O autorovi

Michal Petrov navazuje novou publikací Jeans Story. Retro Blue netradičním způsobem na své předchozí tři tituly Retro ČS. Oproti nim se zaměřuje na džíny jako jediné téma, ale akční rádius rozšiřuje daleko za hranice bývalého Československa, do ostatních satelitů Moskvy, do Jugoslávie, Itálie i za oceán.

Odborník na dějiny konzumu si splnil sen o prvních džínách ve čtrnácti letech a touto knihou realizuje další: popsat globální oděvní fenomén v kontextu režimů, pro něž byl denim symbolem ideologické diverze a dekadence západního světa.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků