Hlavní obsah
Hrad Lanšperk, majestát dávných časů i současného malebného údolí řeky Tiché Orlice. Foto: Lukáš Prokeš

Jarem probuzený skřítek Stromouch tradičně vítal turisty na bývalém hradu Lanšperku

Sbor pro záchranu hradu Lanšperka v sobotu 2. března připravil již podevatenácté výletní trasy jarní orlickoústeckou přírodou pro turistické zájemce spojené s úkolem najít bájného ochránce hradu Lanšperka - skřítka Stromoucha.

Hrad Lanšperk, majestát dávných časů i současného malebného údolí řeky Tiché Orlice. Foto: Lukáš Prokeš
Jarem probuzený skřítek Stromouch tradičně vítal turisty na bývalém hradu Lanšperku

Hrad Lanšperk je zřícenina středověkého hradu, který byl postaven před dávnými časy za vlády Přemysla Otakara II., aby chránil říši před vpádem nepřítele.

V dnešní době slovo hrad patří především do pohádek, a tak i Lanšperk má svého hrdinu a ochránce, který je spojován s pověstí o vzniku hradu a jeho bájným působením dodnes.

Mužík s podobou větví stromů, zvaný Stromouch, se probouzí na počátku jara, aby převzal vládu a ochranu nad okolní malebnou přírodou s hlubokým údolím řeky Tiché Orlice, lemovanou jívami s rozvíjejícími se kočičkami, zlatými jehnědami a vykukujícími kvítky bledulí chráněné oblasti Údolí Sejfů.

Patřičný pohled z pozůstatků zdí hradu poskytuje místo bývalých věží postavená plošina s výhledem až na hřebeny Orlických hor. Ta je lákadlem pro turisty, s věkovým zastoupením napříč všemi generacemi, přicházejícími na pozvání Sboru pro záchranu hradu Lanšperka, jehož je Stromouch symbolickým pomocníkem.

V letošním nezvyklém roce bylo však vše poněkud jinak. Jaro již v únoru prosadilo svou vládu a porazilo královnu zimu. Tak i stromový muž zaspal pod hromadou klestí a ani nepostřehl, že mu odplula sněhová peřina. Zato ho s patřičným halasem probudily davy návštěvníků, kteří zavítali na pravidelnou návštěvu.

Dobře připraveno však bylo 8 pořadatelů Sboru pro záchranu hradu Lanšperka, kteří nastoupili na celodenní šichtu do Chaplin restaurantu v Ústí nad Orlicí, která nebyla jediným přispěním k úspěchu pořádaného pochodu. Již předchozí dny manželé Libor a Marie Kubištovi a Eva Biedermanová strávili dva dny při pečení a zdobení 500 dárkových perníčků.

Tak v pravidelném termínu tradiční druhé soboty v březnu, od časných ranních hodin se registrovaly stovky turistů místních, z okolí i vzdálených měst po celé České republice na jednotlivé trasy pochodu Hledání Stromoucha.

Trasa 10 km byla pojata spíše jako výletní a nastoupilo na ni 158 účastníků z řad celých rodin i s kočárky a rodinnými mazlíčky od mohutných obránců až po kapesní čivavy. Náročnější trasu 25 km zvolilo 169 zájemců o historické památky s návštěvou kaple sv. Gottharda postavené v roce 1851 v Černovíře.

Turisté, kteří si pak především chtěli prověřit fyzické síly před začínající sezonou, nastoupili v počtu 48 pochodníků na trasu 25 km, 26 na trasu 35 km a 13 na 50 km. Mimo prohlídky Letohradu a Žamberka jim bylo odměnou při kontrole na Podhradí Lanšperka setkání se skřítkem Stromouchem.

Obzvlášť příjemné bylo setkání 416 účastníků v cíli s přátelskou besedou doplněnou 2 členy hvězdicového pochodu, s chutným občerstvením s výběrem hovězího guláše, bramboráčků, pečeného kachního stehýnka, smažené kotlety, španělského ptáčku či nezbytné svíčkové.

A nejlepší nakonec - upomínka na jarní pochod s razítkem do pochodového deníčku s prvním záznamem ujitých kilometrů v roce 2019, účastnický list, turistické vizitky, perníčky coby cestovní milníky a medaile s kávou, rozesmátým sluníčkem či čtyřlístkem, a pozvání 22.června na Lanšperské panství bylo tím nejmilejším rozloučením.

yknivoNumanzeSaNyknalC

Výběr článků