Hlavní obsah

Jak vědci učí stroje myslet? Právě o tom se debatovalo v ostravském klubu Atlantik

Novinky, Beáta Kapošváry

Tlačítkem Sledovat můžete odebírat oblíbené autory a témata. Články najdete v sekci Moje sledované a také vám pošleme upozornění do emailu.

Parkujete pomocí parkovacího asistenta, perete v úsporné automatické pračce, nebo sledujete předpovědi počasí? Pokud ano, tak ve svém životě využíváte aplikace fuzzy logiky.

Foto: Kateřina Magnusková

Přednáška "Fuzzy modelování: od logických paradoxů k aplikacím.“

Článek

Parkování auta, ekonomické praní či předpověď počasí patří k typickým úlohám fuzzy modelování, o kterém se debatovalo společně s vědci z Ostravské univerzity 11. prosince v ostravském klubu Atlantik. Velmi zajímavou přednášku z oblasti „mlhavé“ (fuzzy) logiky na téma Fuzzy modelování: od logických paradoxů k aplikacím navštívily desítky zájemců o toto téma. 

Oba přednášející z Ústavu pro výzkum a aplikace fuzzy modelování Centra excelence IT4Innovations při Ostravské univerzitě, dr. Libor Běhounek a prof. Vilém Novák, si s návštěvníky povídali o tom, jak vědci učí stroje myslet. Vysvětlovali, proč jedna plus jedna nejsou vždy dvě, jak funguje fuzzy logika a co jsou logické paradoxy, proč je třeba výrazy například typu „velký“, „slabý“ nebo „brzdi“ přeložit do řeči matematiky a do podoby algoritmů, kterým budou rozumět počítače, aby byly vytvořeny praktické aplikace pro člověka i společnost.

Oba pánové taktéž bořili mýty o tom, že matematici jsou neustále v zajetí čísel a počítání - matematiky zajímají především vlastnosti a počítání je pak už jen pro stroje.

Přednáška ukázala, jak moc neostré jsou hranice v našem skutečném světě a přirozeném jazyce a jak se dá toto poznání užitečně zpracovat a využít v praktických aplikacích pro náš život. 

V průběhu večera se také soutěžilo o 3x roční předplatné časopisu National Geographic, který je partnerem Science Café. 

Další přednáška v rámci Science Café se uskuteční 26. února 2014, kdy bude dr. Jan Herůfek z Filozofické fakulty Ostravské univerzity přednášet o historii. 

Tato akce se koná v rámci projektu OPVK Posílení vědeckých týmů Ostravské univerzity v Ostravě (registrační číslo projektu CZ.1.07/2.3.00/30.0010). Tento projekt je spolufinancován Evropským sociálním fondem a státním rozpočtem České republiky.

Reklama

Související témata:

Výběr článků

Načítám