Hlavní obsah
Zvládnout testy a úkoly v pozici se sníženou zdravotní způsobilostí bylo cílem četných soutěžních otázek studentů Zdravotnické a sociální školy. Foto: Stanislava Dvořáková

Integrační setkání osob se zdravotním postižením přiblížilo veřejnosti jejich život

V úterý 26. září již VI. ročník úspěšné akce Integrační setkání osob se zdravotním postižením, žáků základních škol a široké veřejnosti na Mírovém náměstí v Ústí nad Orlicí přinesl nejen hodně zábavy, ale také poznání a poučení.

Zvládnout testy a úkoly v pozici se sníženou zdravotní způsobilostí bylo cílem četných soutěžních otázek studentů Zdravotnické a sociální školy. Foto: Stanislava Dvořáková
Integrační setkání osob se zdravotním postižením přiblížilo veřejnosti jejich život

Integrační den osob se zdravotním postižením se stal pro ústeckou veřejnost každoroční tradicí.

Již po šesté zajistila Pracovní skupina pro osoby se zdravotním postižením - Komunitní plánování Města Ústí nad Orlicí setkání organizací poskytujících sociální služby, jejich klientů, široké veřejnosti a hlavně žáků ústeckých základních škol i z blízkého okolí.

Potěšitelný je zájem této mladé generace o životní podmínky osob, které jsou omezeny svým zdravotním stavem. A navíc i skutečnost, že jedním z hlavních pořadatelů tohoto setkání s pořádáním četných soutěžních úkolů se stávají studenti Vyšší odborné školy a střední školy zdravotnické a sociální v Ústí nad Orlicí, která v současné době vyučuje na VOŠ studijní obor diplomovaná všeobecná sestra a na SŠ sociální činnost a praktická sestra.

Jednotliví soutěžící tak poznali dopady zdravotního omezení, jaké to je nevidět, pohybovat se pomocí chodítka nebo vozíku. Pomocné předměty včetně slepeckých holí zapůjčila Oblastní charita.

U stánku Sjednocené organizace nevidomých a slabozrakých ČR, oblastní pobočky v České Třebové, bylo možné získat informace včetně Braillovy české abecedy a otázku sluchového postižení bylo možné řešit nabídkou Audiohelp z Ústí nad Orlicí a Centra pro dětský sluch Tamtam z České Třebové.

Další skupina stánků různých služeb - Cedr, Poruchy duševního zdraví, Stacionář, Speciální ZŠ, Roska se sociálním poradenstvím pro osoby postižené roztroušenou sklerózou, Svaz postižených civilizačními chorobami a ČČK s dopravou pro seniory - vedle různých soutěží nabízely i prospekty o svém zapojení do pomoci postiženým osobám a prodej výrobků jejich klientů.

Po celý den procházel mezi stánky moderátor Jiří Zajíček, který rozhovorem se zástupci jednotlivých organizací prostřednictvím ozvučení náměstí informoval o jejich činnosti i plánu budoucích akcí.

Hlavní kulturní odpolední program zahájila kapela z domova pro zdravotně postižené U studánky z Anenské Studánky a soubor z Domova Pod hradem Žampach Barbušáci.

Poté klienti Stacionáře z Ústí nad Orlicí předvedli své taneční umění na choreografii Tančím svůj sen.

Další vystoupení patřilo canisterapii, při které majitelka a cvičitelka Lucie Lešingerová z České Třebové se svojí fenkou Teylou představila pozitivní vliv psího kamaráda na zdraví člověka. Hlavním předpokladem je mazlivost a přítulnost vybraného psího terapeuta.

Závěr programu zajistila šermířská skupina z Letohradu Honorata, která nejen umožnila zájemcům obléknout těžké součásti oděvu rytířů (drátěnou košili, rukavice, přílbu) z 9. století, z doby Přemysla Otakara II. a z časů Karla IV., ale předvedla i použití chladných a palných zbraní.

Navíc svůj soubor šermíři rozšířili o taneční sekci, takže jejich vystoupení bylo doplněno o ukázku cikánských, ruských a severských tanců.

O občerstvení prodejem kávy v kelímku se postaral klient Kafébaru organizace Rytmus Východní Čechy.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků