Hlavní obsah
Hudební léto Kuks na úvod nabídne Mou vlast v podání Severočeské filharmonie Teplice. Foto: Hudební léto Kuks (archiv)

Hudební léto Kuks zahájí Má vlast v podání Severočeské filharmonie Teplice

Od soboty 23. června do 18. srpna se koná 9. ročník mezinárodního festivalu Hudební léto Kuks, který nabídne celkem pět koncertů. Zahajovací koncert se koná 23. června v kostele sv. Jana Křtitele ve Dvoře Králové, jde o slavnostní koncert ke 100. výročí založení ČSR. Na úvod si posluchači mohou vychutnat cyklus symfonických básní Má vlast od Bedřicha Smetany v podání Severočeské filharmonie Teplice s dirigentem Markem Šedivým.

Hudební léto Kuks na úvod nabídne Mou vlast v podání Severočeské filharmonie Teplice. Foto: Hudební léto Kuks (archiv)
Hudební léto Kuks zahájí Má vlast v podání Severočeské filharmonie Teplice

Následující koncerty už proběhnou tradičně v kostele Nejsvětější Trojice v Kuksu, vždy od 18 hodin. Představí se na nich přední interpreti – italský kytarista Carlo Domeniconi, houslista Bohuslav Matoušek, soubory Collegium Marianum, Belfiato Quintet a další. Vedle novodobé premiéry skladby z kukského archivu zazní i světová premiéra skladby Carla Domeniconiho.

Druhý koncert je na programu v sobotu 7. července a vystoupí na něm sopranistka Stanislava Mihalcová se souborem Collegium Marianum. V programu sestaveném převážně z děl 18. století bude možno slyšet i novodobou premiéru skladby Ave Regina in A z kukského archivu od někdejšího kukského regenschori Wernera Hymbra. Provedena budou také díla F. I. A. Tůmy, J. D. Zelenky, G. H. Stoelzela, A. Reichenauera, J. J. I. Brentnera a J. J. Fuxe.

Třetí koncert 21. července nabídne přední české komorní seskupení – dechové kvinteto Belfiato Quintet. Na rozdíl od předchozího koncertu, barokně pojatého, zazní zde hudba období klasicismu. Vedle úprav Mozartovy předehry k opeře Kouzelná flétna a Koncertu pro lesní roh KV 412 je v programu zařazeno Divertimento B dur, Hob. II/46 Josepha Haydna.

Koncert vyvrcholí Dechovým kvintetem Es dur, op. 88 Antonína Rejchy, který je považován za jednoho z prvních, kdo toto seskupení používal velmi hojně. A právě jeho první šestice těchto kvintetů op. 88 byla vydaná v roce 1818, tedy před 200 lety.

Světová premiéra kompozice Carla Domeniconiho

Na čtvrtém koncertu 4. srpna vystoupí dva přední světoví kytaristé, kterými jsou Ital Carlo Domeniconi, někdejší profesor na Hochschule der Künste v Berlíně, a pedagog pražské AMU Pavel Steidl. Samostatně i společně zahrají kompozice pro jednu nebo dvě kytary od Jana Antonína Losyho, Fernanda Sora a Carla Domeniconiho.

Vrcholem koncertu bude světová premiéra kompozice Carla Domeniconiho Variace na Bonreposkou árii na téma jedné ze šporkovských árií pro dvě kytary.

Festival zakončí 18. srpna houslista, vítěz houslové soutěže Pražského jara a profesor pražské HAMU, Bohuslav Matoušek. Spolu s ním se představí varhaník a pedagog teplické konzervatoře Přemysl Kšica. Vedle houslových skladeb A. Dvořáka (Romantické kusy a Romance f moll) bude na tomto koncertu připomenut skladbou Hymnus ke sv. Cecílii odkaz Charlese Gounoda, u něhož letos uplyne 200 let od narození. Varhanní skladby budou z per Johanna Sebastiana Bacha, Jana Evangelisty Kypty a Louise Vierna. Koncert zakončí Ciaccona g moll, jejímž autorem je Tomaso Vitali.

Festival pořádá Královédvorský chrámový sbor z.s. spolu se správou hospitálu Kuks a koná se pod záštitou kardinála Dominika Duky a hejtmana Královéhradeckého kraje Jiřího Štěpána. Finančně jej podpořilo ministerstvo kultury, Královéhradecký kraj a město Dvůr Králové nad Labem.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků