Hlavní obsah
K nejproblematičtějším místům centra Ostravy patří křižovatka ulic Veleslavínovy a Husovy. Odtud byl 19. ledna odtažen špatně parkující vůz. Foto: Lenka Gulašiová

Hrozí odtažení auta aneb Když bezohledně zaparkovaná vozidla brání v odvozu odpadu

Přes šedesát tisíc špatně zaparkovaných aut ročně v Ostravě kromě jiného brání i ve svozu odpadu.

K nejproblematičtějším místům centra Ostravy patří křižovatka ulic Veleslavínovy a Husovy. Odtud byl 19. ledna odtažen špatně parkující vůz. Foto: Lenka Gulašiová
Hrozí odtažení auta aneb Když bezohledně zaparkovaná vozidla brání v odvozu odpadu

Vladimíra Karasová z OZO Ostrava zmiňuje, že kromě centra města, kde k nejproblematičtějším místům patří křižovatka ulic Veleslavínovy a Husovy, mívají řidiči sběrných vozů často problém projet ulicemi ostravských sídlišť, k nimž patří například sídliště Dubina, sídliště Výškovice, oblast kolem ulice Patrice Lumumby v Zábřehu nebo dvorní části Hlavní třídy v obvodu Poruba.

„Pokud naši řidiči nemohou danou ulicí kvůli špatně zaparkovaným vozům projet, nemohou být ani vyprázdněny kontejnery v ní umístěné. Lidé žijící v těchto městských částech si pak stěžují na přeplněné kontejnery a na to, že jsme zapomněli přijet. Nezapomněli. Trasy i pravidelné termíny jízd sběrných vozů jsou přesně dány, každé vozidlo je navíc opatřeno GPS, ze které je patrné, kdy a kde se pohybovalo. Jenže naši řidiči nejsou kouzelníci, aby projeli prostorem užším, než je vůz, za jehož volantem sedí,“ konstatuje.

Společnosti OZO Ostrava pomáhá s řešením zmíněných potíží Městská policie Ostrava. Strážníci se při výkonu služby zaměřují především na ta místa, kde špatně parkující vozidla ohrožují bezpečnost a plynulost silničního provozu, průjezdnost pozemních komunikací nebo zabraňují v dopravní obslužnosti, tedy i v odvozu komunálního a separovaného odpadu.

„Špatně parkující vozidla v okolí kontejnerů jsou buď řešena strážníky v průběhu výkonu služby, nebo na základě přijatých oznámení občanů, kteří nás upozorňují na určitá místa. Blokování kontejnerů nám rovněž oznamují sami řidiči sběrných vozů, nebo informují dispečera a ten osloví nás. Podle situace pak provádíme přímo na místě příslušná opatření, k nimž patří i nařízení nuceného odtahu vozidla. V problematických oblastech také posilujeme výkon služby zaměřený na eliminaci zmíněného nešvaru,“ objasňuje Michal Maršo z Městské policie Ostrava a upřesňuje, že v roce 2017 strážníci řešili zhruba 62 tisíc přestupků týkajících se špatného parkování vozidel, z nichž mnohá přitom kromě jiného bránila sběrným vozům společnosti OZO Ostrava ve svozu odpadu.

„Špatné parkování v ostravských ulicích je natolik rozšířené, že jeho řešení zabírá až 70 procent z veškeré činnosti našich strážníků,“ pokračuje Michal Maršo a dodává, že problémy s blokováním vozidel, komunikací, chodníků a kontejnerů způsobují neukáznění řidiči, z nichž některým nevadí ani opakované udělování sankcí.  

„Špatně parkující vozidla v okolí kontejnerů řeší strážníci přímo v průběhu služby, nebo na základě přijatých oznámení občanů. Na blokování kontejnerů nás rovněž upozorňují sami řidiči sběrných vozů, nebo informují dispečera a ten osloví nás. Podle situace pak provádíme přímo na místě příslušná opatření, k nimž patří i nařízení nuceného odtahu vozidla. V problematických oblastech také posilujeme výkon služby zaměřený na eliminaci zmíněného nešvaru,“ dodal Michal Maršo. Apeluje na řidiče, aby si více všímali toho, kde svá vozidla zanechávají.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků