Hlavní obsah
Foto z min. ročníků Foto: Jičínské eRekce

Hrad Kost bude hostit historické škodovky

Automobilová orientační soutěž (AOS) s názvem „Jičínské eRekce“ odstartuje v sobotu od hradu Kost. Tato soutěž je hlavním programem srazu majitelů a příznivců historických automobilů značky Škoda.

Foto z min. ročníků Foto: Jičínské eRekce
Hrad Kost bude hostit historické škodovky

Již pátý ročník akce určené především pro automobily Škoda modelových řad 742, známých jako Škoda 120 a starších, tudíž dnes již v pravdě historických vozidel, se uskuteční v sobotu 19. září.

Každý rok volí pořadatelé za místo setkání jinou zajímavost Českého ráje. Letošní volba padla na známý hrad Kost, který je gotickým skvostem nejen Českého ráje, ale i jedním z nejkrásnějších a nejzachovalejších hradů celé České republiky.

Pro účastníky srazu je připraven dopolední program spojený s prohlídkou hradu a obědem v hradní restauraci. V poledne pak odstartuje od hradního parkoviště automobilová orientační soutěž, která na zhruba 50 kilometrech silniček Českého ráje prověří řidičské, navigační schopnosti a znalosti jednotlivých posádek.

Jak prozradila jedna z organizátorek soutěže Lucie Geislerová, „vítězem soutěže se nestává posádka, která dorazí do cíle do nejdříve, nýbrž ta, která cestou nasbírá co nejvíce bodů. Ty získávají účastníci za co nejlepší plnění různých úkolů a při tom musí co nejpřesněji dodržet stanovený časový limit. To znamená, že nesmí přijet na časové kontroly, které jsou na trati přichystány, ani dříve, ani později nežli ji určují propozice."

„Trasa soutěže je při tom všem tajná a soutěžící se ji musí odvodit od itineráře, který dostávají až při samotném startu a úkolem je i jeho samotné rozluštění. Základem úspěchu je úzká spolupráce mezi řidičem a jeho navigátorem, případně mezi dalšími členy posádky, a vyrovnání se stresem z úkol a daného časového limitu.”  Za každou nepřesnost pak pořadatelé strhávají cenné body.

Návštěvníci z řad veřejnosti, kteří by si chtěli prohlédnout vozidla, která jsou sice všeobecně známá, ale z našich silnic se již pomalu vytrácejí, tak mohou učiti samozřejmě bezplatně během dopoledního programu mezi desátou a dvanáctou hodinou před startem AOS na parkovišti pod hradem, případně od zhruba šestnácté hodiny v cíli soutěže. Ten se pro letošní ročník přesunul z Jičína do rekreačního zařízení Pařez umístěného přímo v Prachovských skalách. Tam také večer proběhne vyhodnocení celé akce a vyhlášení vítězných posádek.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků