Hlavní obsah

Hospital Kuks po dvouleté obnově opět přivítá návštěvníky

Novinky, Ivana Kvasnicová

Po komplexní dvouleté obnově své brány otevřel hospital Kuks, dominanta barokního areálu hraběte Františka Antonína Šporka, známá sochami Ctností a Neřestí od jednoho z nejvýznamnějších evropských barokních sochařů Matyáše Bernarda Brauna. O víkendu 28. a 29. března se představí prvním návštěvníkům.

Foto: NPÚ
Článek

„Vzorová památková obnova areálu byla jen jednou, i když stěžejní částí projektu s názvem Kuks – Granátové jablko. Po komplexní obnově areálu, jejíž součástí bylo i restaurování unikátních nástěnných maleb Tanců smrti, bude tento barokní klenot využíván pro kulturní programy a edukační aktivity vážící se k dějinám či původnímu využití hospitálu,“ uvedla Naďa Goryczková, generální ředitelka Národního památkového ústavu (NPÚ).

Hospital, vybudovaný jako domov pro přestárlé veterány z okolí, založil hrabě František Antonín Špork jako součást nového lázeňského komplexu v údolí řeky Labe již na konci 17. století, vojenští vysloužilci v něm však našli útočiště až po roce 1743, kdy do Kuksu přišli členové řádu milosrdných bratří. (Ze znaku řádu vychází i název projektu; granátové jablko v křesťanské symbolice znamená znovuzrození.) 

Cílem projektu bylo opravit areál hospitálu a oživit jeho dříve nevyužívané části. Finanční podporu v celkové výši 440 082 059 Kč získal projekt z Evropského fondu pro regionální rozvoj a ze státního rozpočtu ČR v květnu roku 2010 v rámci Integrovaného operačního programu.

Návštěvníkům, kterým se brány hospitálu otevřou po obnově poprvé v sobotu 28. března, přináší projekt nové prohlídkové trasy v interiérech, jimž byl vrácen původní lesk, novou expozici farmacie, funkční zahradu s bylinkami a zeleninou, a sad s tradičními odrůdami ovoce, jako jsou kdouloň a mišpule.

V průběhu sezóny bude pak otevřeno bylinkářství s širokou nabídkou produktů nejen z vlastní produkce hospitálu. V návaznosti na historickou funkci hospitálu připravuje například NPÚ se svými partnery programy k výuce historie a umění, ale také zážitkové akce využívající produkty bylinné a ovocné zahrady.

Stavební práce byly v areálu hospitálu zahájeny v listopadu 2011, komplexní obnova budovy, „od střechy po sklepy“, začala v červnu 2013.  Nejzajímavější částí stavební obnovy byly rozhodně restaurátorské práce na výzdobě stěn. Největší událostí byl objev 52 nástěnných maleb Tanců smrti, vyplňujících v celé délce chodbu v přízemí hlavního křídla. Tento ojedinělý cyklus, znázorňující rovnost lidí v posledních okamžicích života, byl před zraky obyvatel i návštěvníků hospitálu ukryt již od 18. století. 

 V roce 2014 započaly práce v exteriéru areálu. V lednu se začalo s obnovou zahrady a po příchodu jarního počasí i s opravou fasád. Výzdoba fasád od Matyáše Bernarda Brauna byla restaurována a okna dostala nylonové sítě, které ochrání vzácné vitráže.

Poprvé se na skvost mohou lidé přijít podívat o víkendu 28. a 29. března, kdy bude otevřeno od 9 do 17 hodin. Základním prohlídkovým okruhem bude 60minutový Hospital, obsahující mimo jiné restaurovaný soubor nástěnných maleb Tanec smrti, dalšími okruhy budou Šporkovská hrobk“ v délce 15 minut a půlhodinová expozice Historie lékáren. Na prohlídku bez průvodce bude možné vyrazit do expozice Historie výroby léčiv.  

Výběr článků

Načítám