Hlavní obsah
Historické panenky sbírá Iva Zrostlíková od roku 1999 Foto: Michaela Rozšafná

Historické panenky zvou k návštěvě dobříšského zámku

Interiéry zámku Dobříš ožily v neděli 17. června panenkami. Zámek plný panenek nese název výstava historických předmětů sběratelky Ivy Zrostlíkové, kterou zde mohou zhlédnout návštěvníci prvního zámeckého okruhu.

Historické panenky sbírá Iva Zrostlíková od roku 1999 Foto: Michaela Rozšafná
Historické panenky zvou k návštěvě dobříšského zámku

„V roce 1999 jsem si na výletě koupila historický kočárek. Posléze mi k němu kamarádka koupila panenku, a od té doby jsem tyto předměty začala sbírat,“ říká autorka výstavy Iva Zrostlíková, která dodává, že se do panenek doslova zamilovala. „Kupuji si je, přináší mi je přátelé a opatřuje mi je i rodina. Někdy mi staré panenky přinášejí i lidé, kterým je líto hračky vyhodit, a jsou rádi, že já z nich mám radost a jsou rádi, že si je vystavím,“ uvedla Zrostlíková.  

Ve své domácnosti má sběratelka z Řevnic v současnosti už 310 panenek. Podle jejích slov jde zejména o repliky panenek, vlastní ale také několik historických kočárků a rebornových miminek (umělé miminko, které je skoro k nepoznání od skutečných, pozn. red). „Můj největší miláček je rebornové miminko Kubíček,“ říká sběratelka.  

V expozici dobříšského zámku vystavuje Iva Zrostlíková výraznou část své sbírky, 122 panenek. K vidění zde bude až do 30. září. A nebojí se sběratelka o své cenné kousky? „To víte, že se bojím, na jedné výstavě mi návštěvníci dokonce jednu panenku zničili. Ale na druhou stranu je moc ráda veřejnosti ukáži, musím věřit, že se s nimi nic nestane a že budou důkladně zabezpečené,“ dodala Zrostlíková.  

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Seznam.cz zavádí tlačítko Líbí se

Dejte redakci i ostatním čtenářům vědět, jaký obsah stojí za přečtení.

Články s nejvyšším počtem Líbí se se budou častěji zobrazovat na hlavní stránce Seznamu a přečte si je více lidí. Nikomu tak neuniknou zajímavé zprávy.

Reklama

Výběr článků