Hlavní obsah
Herec Jiří Bartoň. Foto: archiv autora

Herec Jiří Bartoň má postavu Hymana Kaplana stále rád

Titulního hrdinu komedie Pan Kaplan má stále třídu rád, kterou 15. února uvede v Kulturním domě Rubín Brno-Žabovřesky divadelní společnost Parnas, představuje Jiří Bartoň. Charismatického herce, který prošel kamennými divadly i alternativními scénami, můžeme znát z filmu i televize.

Herec Jiří Bartoň. Foto: archiv autora
Herec Jiří Bartoň má postavu Hymana Kaplana stále rád

Kyjovský rodák (ročník 1977) sice vystudoval střední knihovnickou školu, ale po maturitě nenastoupil někam do knihovny, nýbrž na místo jevištního technika v Městském divadle Brno. Právě na této scéně se také dočkal  i své první role, a to hned v shakespearovském Othellovi. I když šlo o drobnou roličku vojáka, bylo jasné, čemu že se to chce v budoucnu věnovat.  V té době už začal studovat soukromě herectví nejprve u Ladislavy Dujsíkové, potom u herečky Miroslavy Kolářové.

V roce 2004 zakončil studia divadelní a filmové vědy na FFMU v Brně, kde už současně působil v alternativním divadle Čára. Potkaly ho tu hlavní nebo velké role v inscenacích jako Mastičkář, Vzpomínky na život a dílo skladatele Foltýna, Balada Fortunina, Ludis Danielis, Heroika aneb Play Zavřel.  

Vedle toho mladý herec hostoval také v Divadle Polárka (O Smolíčkovi) nebo v Městském divadle (Máj).  On sám však rád vzpomíná i na postavu Mefista, kterou si zahrál v představení Faust?, přičemž bohaté herecké zkušenosti získal rovněž v několika rádiích.

V období let 2008 - 2013 působil ve stálém angažmá v Severomoravském divadle Šumperk, kde vytvořil řadu zajímavých a krásných postav. Byly mezi nim Gooper v Kočce na rozpálené střeše, Derbak v Baladě pro banditu, Calandor v Calandriádě, Jevgenij  Dorn v Rackovi, Osip v Revizorovi, Ross v Macbethovi, Antonín Důra v Rozmarném létě nebo Polednice v Kytici. V Šumperku si zopakoval i titulní roli v Mastičkáři.

V současnosti žije v Praze a je na volné noze. Hraje Hymana Kaplana v inscenaci Pan Kaplan má stále třídu rád, kterou uvádí brněnské Divadlo Parnas, ale také spolupracuje  s hudebním tělesem Ensemble Opera Diversa, kde ho můžeme vidět v roli Nissena Piczenika v Leviatanovi nebo v titulní roli inscenace Everyman. 

Před filmovou a televizní kamerou se Jiří Bartoň poprvé objevil v seriálu Četnické humoresky nebo v sitcomu Comeback. Objevil se v několika studentských filmech a před pár lety jsme ho mohli vidět také v americkém hororu Hostel II.

Výrazná tvář ho předurčuje k postavám charismatických mužů i nebezpečných grázlů, což dokládají seriály jako Expozitura/Atentát, Vraždy v kruhu nebo  Případy prvního oddělení. Přitom mu sluší i historický kostým - v televizním filmu Jan Hus ztvárnil postavu Fridricha Braniborského.

Navíc začíná mít úspěch v zahraničí. Zatímco v jisté reklamě, která se točila v americké produkci, představuje postavu gangstera, v pilotním dílu německého kriminálního seriálu Der Zürrich-Krimi: Borcherts Fall roli zahrál postavu únosce dětí.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Seznam.cz zavádí tlačítko Líbí se

Dejte redakci i ostatním čtenářům vědět, jaký obsah stojí za přečtení.

Články s nejvyšším počtem Líbí se se budou častěji zobrazovat na hlavní stránce Seznamu a přečte si je více lidí. Nikomu tak neuniknou zajímavé zprávy.

Reklama

Výběr článků