Hlavní obsah
Hejtman Čunek před novináři. Foto: Zlínský kraj

Hejtman Jiří Čunek představil zastupitelům projekt Nové krajské Baťovy nemocnice

Dvě varianty rozvoje krajského zdravotnictví představil v pátek 19. října krajským zastupitelům na pracovním tříhodinovém setkání hejtman Jiří Čunek.

Hejtman Čunek před novináři. Foto: Zlínský kraj
Hejtman Jiří Čunek představil zastupitelům projekt Nové krajské Baťovy nemocnice

„Můžeme za 8,6 miliard korun 12 let rekonstruovat a dostavovat současný areál Krajské nemocnice T. Bati (KNTB), který však má své úskalí a po provedených analýzách víme, že by to bylo ekonomicky neefektivní, nehledě na to, že je v záplavové oblasti, a navíc nebude nemocnice nikdy postavená tak, jak se s ohledem na medicínu jednadvacátého století staví,“ informoval zastupitele hejtman Jiří Čunek.

„A pak tady máme druhou variantu, kterou je výstavba Nové krajské Baťovy nemocnice v Malenovicích, která by mohla vyrůst na zelené louce za šest let a za 6,1 miliardy korun,“ dodal hejtman.

V prvním případě byl podle Jiřího Čunka proveden audit dokumentace z roku 2008, protože bylo potřeba zindexovat veškeré nákladové položky, doplnit je o položky, které původní dokumentace neobsahovala. Například nikdo se podle hejtmana před deseti lety nevěnoval informačním technologiím nemocnice, a také nebylo zohledněno, že je potřeba dodat náklady na projektovou dokumentaci.

„Proto jsme si položili otázku, zda neexistuje jiná varianta, jak by se řešil problém komplikované rekonstrukce KNTB. Z provedené analýzy nám vyšlo, že nejvýhodněji se jeví výstavba Nové krajské Baťovy nemocnice a jako nejoptimálnější ze čtyř lokalit je lokalita Malenovice,“ uvedl hejtman Čunek s tím, že do doby zahájení výstavby počítá vedení kraje, že uspoří více než miliardu korun.

Kraj podle hejtmana také plánuje použít úvěrové zdroje a zároveň počítá s finanční pomocí státu, protože premiér Babiš říká, že velké projekty chce stát podpořit tím, že jim dá cca jednu třetinu z investičních nákladů.

„Výhodou nové budovy bude nulový negativní dopad na fungování stávající nemocnice, protože by se stavělo úplně někde jinde, a pak by se zdravotnický provoz elegantně přestěhoval ze starého areálu do nového,“ připomněl Martin Šamaj, člen přípravného výboru Nové krajské Baťovy nemocnice. 

„V současné době má vedení kraje za sebou jednání s majiteli pozemků, kteří souhlasili s prodejem pozemků Zlínskému kraji. Výhodou lokality Malenovice, kde by měla nová nemocnice stát, je dojezdová vzdálenost, návaznost na dálnici, dopravní systém včetně vlakového spojení nebo možnost letecké záchranné služby,“ sdělila krajská tisková mluvčí Adéla Kousalová. 

„Již dnes víme, že Novou krajskou Baťovu nemocnici bychom stavěli s téměř osmi sty lůžky. Její dominantou bude centrální pavilon s centrálním příjmem, centrálním rozdělením pacientů a základním rozdělením na pohotovosti a operační sály,“ vyjmenoval zlínský hejtman. 

V současném areálu Krajské nemocnice Tomáše Bati by po vybudování nové nemocnice mělo zůstat oddělení LDN a rehabilitace. Zbylý areál kraj plánuje prodat s jasným záměrem vybudovat na tomto území nové byty, včetně tzv. chráněného bydlení a startovacích bytů pro mladé rodiny.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků