Hlavní obsah

Guru scenáristů a dramaturgů běžně spolupracující s oscarovými tvůrci přijela školit mladé filmaře do Zlína

Novinky, Magdaléna Hladká

Tlačítkem Sledovat můžete odebírat oblíbené autory a témata. Články najdete v sekci Moje sledované a také vám pošleme upozornění do emailu.

Největší současná osobnost v oboru dramaturgie a scenáristiky, Australanka Linda Aronson, zavítala do Zlína. Světová expertka, která ve své praxi běžně spolupracuje s oscarovými tvůrci, přijela na pozvání ateliéru Audiovizuální tvorba UTB. Pro jeho studenty připravila sérii odborných workshopů.

Foto: archiv UTB

Linda Aronson školila na zlínské univerzitě začínající filmaře.

Článek

Linda Aronson, autorka scenáristických knih, z nichž čerpají filmoví profesionálové i akademici na celém světě, spolupracovnice oscarové režisérky Jane Campion nebo třeba oscarové producentky Jane Scott, umožnila 4. a 5. listopadu zlínským studentům zážitek, na který zcela jistě nezapomenou.

V průběhu dvoudenního bloku workshopů jim předala několik strategií, jak při tvorbě scénáře nepodlehnout panice, nezablokovat se a zachovat si schopnost vyvíjet příběh. Důležité tipy mladí tvůrci dostali také k tématu paralelního vyprávění.

Proč dorazila Linda Aronson právě do Zlína? „Proč ne?“ směje se. „Před několika lety jsem byla v Praze, líbilo se mi tam, a tak jsem si řekla, že by mohlo být zajímavé přijet se podívat také na to, jak vypadá Zlín – další místo, kde se vzdělávají budoucí filmaři,“ říká Aronson, která současně dodává: „Zdejší studenti jsou nesmírně šikovní a velmi talentovaní. Jen by se měli méně stydět. Když se osmělili, chytře se ptali, výborně fabulovali, byli živí a empatičtí. Dala jsem jim těžké úkoly a oni je skvěle zvládli.“

Pro univerzitu je návštěva světové expertky významným momentem. „Jsme nesmírně pyšní, že se workshopy Lindy Aronson podařilo díky velké pomoci vedení UTB uskutečnit,“ popisuje vedoucí ateliéru Audiovizuální tvorba Irena Kocí. „Pro naše studenty to byla jedinečná šance osobně potkat scenáristickou ikonu, autorku scenáristické bible Scénář pro 21. století. Pro ateliér pak návštěva Lindy Aronson znamená potvrzení našeho místa na mapě filmového světa. Přítomnost tak věhlasného člověka vyjadřuje to, že Zlín stojí za návštěvu,“ uzavírá Kocí.

Kromě Zlína stihla Linda Aronson navštívit také Velehrad a Modrou. Správa Arcibiskupského zámku v Kroměříži jí pak umožnila, aby se navzdory ukončení turistické sezony podívala na zdejší expozici a prošla si sály, v nichž Miloš Forman natáčel oscarového Amadea. Na všechna místa si Linda Aronson odnáší dle svých slov hřejivé vzpomínky. Samotný Zlín hodnotí jako velmi zajímavé místo, plné zahrad a parků. Město logicky a přehledně uspořádané, a přitom prorostlé přírodou.

Výjimečná autorka 

Více než třicetiletá zkušenost s tvorbou dramat pro divadlo, rozhlas, televizi i film, v posledních letech obohacená o psaní PC her a filmů pro virtuální realitu, činí z Lindy Aronson výjimečnou autorku. Šíře jejího záběru je tvořena bohatým spektrem médií, pro něž tvoří scénáře, ale také působí u mnoha projektů coby dramaturg.

Zároveň je autorkou mnoha publikací, některé její novely byly přeloženy a znají je čtenáři v Německu, Francii, Číně, Japonsku, Itálii a ve Švédsku. Největší věhlas mezi filmaři ovšem získala publikacemi o psaní scénářů, v nichž sdílí svoje bohaté zkušenosti tvůrce i mentora. Její kniha Scénář 21. století je žádaná ke čtení na filmových školách po celém světě. Pro BBC zajišťuje vzdělávání scenáristů a dramaturgů a organizuje Drama Writers Festival.

Reklama

Výběr článků

Načítám