Hlavní obsah
Generální konzul v Erbílu, Michal Svoboda, označil severní Irák jako relativně bezpečnou zemi a pozval Čechy k návštěvě. Foto: Foto pro Charitu ČR Gabriel Kuchta

Generální konzul v Erbílu zve Čechy do severního Iráku

Michal Svoboda, generální konzul v Erbílu, přijal zástupce Charity Česká republika ve svém úřadě. Se zájmem vyslechl současné aktivity humanitární pomoci a rozvojové spolupráce, které Charita ČR směřuje především k vnitřně vysídleným osobám. Setkání zakončil pozvánkou do iráckého Kurdistánu.

Generální konzul v Erbílu, Michal Svoboda, označil severní Irák jako relativně bezpečnou zemi a pozval Čechy k návštěvě. Foto: Foto pro Charitu ČR Gabriel Kuchta
Generální konzul v Erbílu zve Čechy do severního Iráku

V květnu letošního roku, za finanční podpory České biskupské konference, a ve spolupráci s místní církví ve městě Hamdaniya, byl zahájen projekt obnovy válkou zničených domů.

„Našim cílem je opravit třicet dva domů a pomoci zhruba dvěma stovkám navrátilců,“ uvedl vedoucí mise Charity Česká republika v Iráku, Muhammed Hammady.

Mnoho přesídlených rodin žije v provizorních stanech nebo různých budovách, které neposkytují dostatečné zázemí. Lidé potřebují pomoc, od lékařské péče přes dodávky jídla, hygienické zázemí a psychickou podporu.

„Ve spolupráci s Charitou Francie jsme nedávno otevřeli zdravotní středisko primární péče v táboře Kabarto 1, v jižní oblasti města Dohúk. Cílem je zajištění primární zdravotní péče pro vnitřně vysídlené osoby, snížení nemocnosti a úmrtnosti. Od září, ve spolupráci se Světovým potravinovým programem OSN, jsme zahájili výživový program pro tisíc osm set školáků ve sto jedenácti školách v oblastech provincií Anbar a Kirkuk,“ doplnil projektový manažer, Omar Hameed Haggab.

Cesta české části pracovníků Charity Česká republika do Iráku byla hrazena projektem Evropské komise MIND. Projekt MIND se zaměřuje na otázky migrace a trvale udržitelného rozvoje, ekonomických důsledků migrace na rozvoj, příčin nucené migrace a globálních souvztažností. A právě o tohle usiluje i Charita Česká republika v Iráku.

V rámci humanitární pomoci zajistí základní potravinovou, zdravotní či psychologickou pomoc a následně lidem pomůže, aby si například už v táboře pro vnitřně vysídlené osoby, otevřeli obchůdek, nebo jim zprostředkuje práci při realizaci projektů. Následně vyškolí lidi tak, aby byli schopni zavedené technologie, i po ukončení projektu, využívat. Efektivní pomoc je taková, aby si lidé, po bezprostřední humanitární pomoci, byli schopni v místě, v rámci udržitelnosti rozvoje, pokud možno, schopni pomoct sami.

Závěrem popřál generální konzul v Erbílu, Michal Svoboda, Charitě Česká republika hodně štěstí. Zároveň připomněl, že všeobecné povědomí Čechů o Iráku je stále dosti špatné.

„A přitom tady, na severu Iráku, respektive v regionu iráckého Kurdistánu, to přece jen vypadá trochu jinak. Zdejší obyvatelé k nám mají historicky blízko, spolupráce s Irákem má poměrně dlouhou historii. Je zde relativně bezpečno, místní lidé vnímají cizince jako přátele. Ostatně, přijeďte se podívat,“ uzavřel generální konzul setkání pozvánkou.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Seznam.cz zavádí tlačítko Líbí se

Dejte redakci i ostatním čtenářům vědět, jaký obsah stojí za přečtení.

Články s nejvyšším počtem Líbí se se budou častěji zobrazovat na hlavní stránce Seznamu a přečte si je více lidí. Nikomu tak neuniknou zajímavé zprávy.

Reklama

Výběr článků