Hlavní obsah
František Chmelař se spolužákem Václavem Chadem Foto: Galerie Václava Chada

Galerie na zlínském zámku vystavuje obrazy Františka Chmelaře

Od 8. září zve zlínská Galerie Václava Chada na expozici Malíř, který psal básně, jenž představí obrazy Františka Chmelaře, jeho krajinnou i figurální tvorbu. Doplňujícím prvkem je i osobní korespondence, a to včetně dopisu zmiňujícího úmrtí jeho spolužáka Chada.

František Chmelař se spolužákem Václavem Chadem Foto: Galerie Václava Chada
Galerie na zlínském zámku vystavuje obrazy Františka Chmelaře

František Chmelař, rodák z Liptálu, je dalším umělcem a absolventem Školy umění, jehož dílo bude k vidění v Galerii Václava Chada na zlínském zámku.

Chmelař dříve než k výtvarné tvorbě inklinoval k poezii, od konce 30. let ale nastupuje do nově založené Školy umění ve Zlíně. Zde se zaměřoval na dekorativní malbu, malbu na skle, mozaiku, grafické techniky, výstavnictví a scénickou kompozici. K jeho spolužákům patřili Václav Chad, Jan Rajlich či Vojtěch Štolfa.

Vystavené obrazy ukáží dvě nejvýznamnější polohy tvorby Františka Chmelaře - krajinnou a figurální. „Krajina odráží jeho vztah k přírodě, zejména v okolí Liptálu na Valašsku a Domašova v Jeseníkách. Stává se mu prostorem pro vnitřní usebrání a meditaci, objevování vlastností barev a tvarů a jejich proměn,“ popsal Chmelařovu inspiraci kurátor výstavy Vít Jakubíček. „V sérii portrétů hlouběji proniká do problematiky lidských vztahů, k sobě samému a zejména k jemu nejbližší přítelkyni a pozdější manželce Magdě. “

Expozice ilustruje umělecký vývoj autora od 40. do počátku 70. let, většina obrazů pochází přímo z depozitu rodiny Františka Chmelaře.

Výstavu obrazů doplní osobní korespondence Chmelaře a jeho ženy. „Dopisy ukazují na permanentní křehkost naděje, vášně a vřelé lásky, stejně jako trýzně, hořkého zklamání a nenaplněných očekávání,“ přibližuje kurátor Jakubíček. V jednom z dopisů Chmelař zmiňuje i okolnosti tragické smrti spolužáka Václava Chada v únoru 1945.

Expozice obrazů a korespondence Františka Chmelaře Malíř, který psal básně je umístěna v Galerii Václava Chada v prvním poschodí zlínského zámku. Přístupná je zdarma od 8. září do 3. listopadu, vždy od úterý do pátku od 14 do 17 hodin.

Na programu jsou i dvě komentované prohlídky s kurátorem výstavy Vítem Jakubíčkem, které galerie organizuje zpravidla jeden čtvrtek v měsíci. Jejich termíny byly stanoveny na 5. října a 2. listopadu od 17 hodin.

Další informace o zlínském zámku i Galerii Václava Chada najdete na www.zlinskyzamek.cz a www.gvch.cz.   

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků