Hlavní obsah
Nový zámek v Kostelci nad Orlicí Foto: Dana Ehlová

Galerie Kinský v Kostelci nad Orlicí připravila lahůdku pro milovníky výtvarného umění

Zcela mimořádný zážitek nabízí milovníkům výtvarného umění Galerie Kinský v Novém zámku v Kostelci nad Orlicí - až do konce září jsou zde totiž poprvé ve východních Čechách k vidění díla předních českých výtvarníků, členů legendárního společenství Paleta Vlasti.

Nový zámek v Kostelci nad Orlicí Foto: Dana Ehlová
Galerie Kinský v Kostelci nad Orlicí připravila lahůdku pro milovníky výtvarného umění

V prostorách jako stvořených pro podobné akce jsou k vidění významná díla předních českých výtvarníků Theodora Pištěka, Bedřicha Dlouhého, Milana Ressela, Josefa Klimeše, Jana Kobasy, Karla Nepraše, Huga Demartiniho a dalších.

Kurátor Martin Dostál o výstavě, jejíž uskutečnění nosil v hlavě majitel zámku František Kinský čtyři roky, mimo jiné prohlásil: „Kostelecká výstava, byť připravovaná ve „fofru", má také svoji ctižádost. Chce totiž ukázat, jak ti „slavní" i méně proslulí umělci přispěli k našim uměleckým dějinám. Má snahu na vzorku prací z různých desetiletí přiblížit charakter jednotlivých tvůrců, ukázat jejich špičkové výkony či dokonce objevit díla, která nejsou tak známá. Chce přiblížit atmosféru vzájemné i individuální existence, otevřít pole pro přemýšlení o tom, jak na sebe jednotliví autoři působili či nepůsobili."

Paleta vlasti vznikla před dvaapadesáti lety, kdy se mladí pražští umělci, výtvarníci a filmaři tehdy rozhodli hrát hokej. K hokejovým zápasům postupně přibyly aktivity širokého záběru jako divadelní představení, automobilové rallye, hudební produkce, sportovní turnaje, varietní pásma i plesy na ledě a spousta dalších.

Výstava v Novém zámku v Kostelci nad Orlicí, připravená ve spolupráci s Alšovou jihočeskou galerií v Hluboké nad Vltavou, je tak také svědectvím o padesáti letech Palety vlasti.

yknivoNumanzeSaNyknalC

Reklama

Výběr článků