Hlavní obsah
zámek Konopiště Foto: zámek Konopiště

František Ferdinand d´Este zve na Konopišti na ovocné knedlíky

Rodina Františka Ferdinanda d´Este navštíví zámek Konopiště. Stane se tak ve dnech 5. až 12. srpna. Po jejich stopách půjdou i návštěvníci zámku v sobotu 11. srpna - jako bonus v 10.30 hodin dostanou zdarma oblíbené jídlo Františka Ferdinanda d´Este.

zámek Konopiště Foto: zámek Konopiště
František Ferdinand d´Este zve na Konopišti na ovocné knedlíky

Po stopách Františka Ferdinanda d´Este půjdou návštěvníci na zámku Konopiště nedaleko Benešova u Prahy. Ferdinand d´Este zámek koupil s celým panstvím v roce 1887 od Lobkoviců a nechal přestavět v historizujícím stylu spolu s úpravou jeho okolí. Na místě barokní zahrady založil Růžovou zahradu, v které je dodnes jako ozdoba chován páv.

Návštěvníci mohou zámek vidět v podobě, v jaké byl, když zde zde žil arcivévoda František Ferdinand d´Este, od roku 1896 následník císařského trůnu, s manželkou Žofii Hohenbergovou, rozenou Chotkovou, a svými dětmi.

Prohlídky zámku jsou rozděleny do 3 okruhů. Na prvním okruhu jsou k vidění reprezentační a hostinské pokoje v 1. patře s dobovým nábytkem, historické obrazy a porcelán. V lovecké chodbě návštěvníci spatří přes 800 kusů trofejí zvěře, ulovené arcivévodou Františkem Ferdinandem, a také apartmány, které obývali v roce 1914 německý císař Vilém II a jeho pobočník admirál Alfréd Tirpitz.

V druhém okruhu, kde jsou nejstarší prostory zámku s gotickými a renesančními klenbami v kapli sv. Huberta, si prohlédnete společenský salón, pracovnu a ložnici spolu se zbrojnicí, která patří k nejcennějším a nejvýznamnějším ve střední Evropě. Jsou tu jak zbraně chladné, palné, tak i zbroje povětšinou italské a německé provenience z 15. - 19. století.

V posledním okruhu, který je věnován soukromým pokojům, se návštěvníci dovědí o historii rodu Habsburků a životních osudech Františka Ferdinanda d´Este a jeho rodiny. Dále si prohlédnou obrazy ze 17. století, představující významné historické osobnosti, i ložnici Jejich Veličenstev a jejich dětí, mládenců - Maxe a Ernesta, hernu, pokoje pro vychovatele i ložnici dcery Žofinky.

Pouze v sobotu dne 11. srpna si spolu s prohlídkou zámku mohou zájemci také sednout s Františkem Ferdinandem d´Este ke stolu a dáte si s ním jeho oblíbené ovocné knedlíky. Ovocné knedlíky budou zdarma podávané všem, kdo si prohlédnou dva nabízené okruhy na zámku jako bonus zdarma.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Seznam.cz zavádí tlačítko Líbí se

Dejte redakci i ostatním čtenářům vědět, jaký obsah stojí za přečtení.

Články s nejvyšším počtem Líbí se se budou častěji zobrazovat na hlavní stránce Seznamu a přečte si je více lidí. Nikomu tak neuniknou zajímavé zprávy.

Reklama

Výběr článků